Tyto listy jsou požehnáním pro vaše zdraví: Léčí plíce, čistí krev a na hubnutí nenajdete lepšího pomocníka!

0
(0)

Jan , 09. 05. 2020

Libeček nebo babiččino tajné koření. Tato bylinka patří do rodiny odolných bylin a koření, které se pěstují jednoduše, s minimální péčí a jejich využití je skutečně všestranné.

Libeček je známý také jako rostlina mnohých chutí s nezaměnitelnou vůní. Na začátku chutná nasládle a ke konci získává nahořklé tóny. Právě proto ji naše babičky měli stále po ruce a příprava oblíbených pokrmů se bez něj nemohla obejít. Jednoduše jím můžete nahradit například polévkové koření z obchodu. To však ani zdaleka není vše!

Libeček pro zdraví

Nejde jen o kořením, která dochutí vaše pokrmy, ale také o velmi užitečnou rostlinku pro naše zdraví. Má příznivé účinky na močové cesty - pomáhá při bolestivých zánětech, je močopudný. Kromě toho podporuje tvorbu tavicích enzymů, čímž usnadňuje trávení a zrychluje metabolismus. Silná chuť a výrazná vůně působí i proti nadýmání a plynatosti.

Libeček dokáže chránit tělo před záněty, které způsobují onemocnění kloubů. Kromě příznivých účinků na močové cesty je vynikajícím pomocníkem i při zvětšené prostate.Jeho aroma působí uvolňující na napjatou a stresem zmítanou psychiku. Připravovali se z něj různé aromatické odvary, obklady a dokonce se přidával i do koupele. Také zlepšuje krevní oběh, pomáhá při revmatismu a žlučníkových komplikacích.

Podpora správné funkce plic

Tradiční medicína používá libeček k redukci hlenu v plicích, který zlepšuje dýchání a výměnu kyslíku v organismu. Libeček obsahuje silice, které pomáhají zmírňovat podráždění plic a zlepšuje celkový stav již po 4 dnech užívání.

Podporuje zdravé klouby

Bylina je považována za přírodní léčivo a podporu zdravých kloubů společně s léčením revmatu. Nemá žádné vedlejší účinky, což je velmi vzácné.

Zklidňuje alergie

Uklidňující efekt libečku pomáhá přirozeně bojovat proti symptomům alergií. Quercetin, sloučenina obsažená v libečku tlumí uvolnění histaminu a zmenšuje podráždění způsobená přecitlivělostí na některé složky přírody.

10 blahodárných účinků libečku na vaše tělo a zdraví:

  • Podporuje trávení, pokud hubnete, jde o toho nejlepšího pomocníka,
  • Urychluje metabolismus,
  • Podporuje vylučování žluči - výborná prevence onemocnění žlučníku,
  • Odstraňuje plynatost a nadýmání,
  • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním, čistí krev i cévy,
  • Močopudné účinky - je výborný pro lidi, kteří trpí častými záněty močového měchýře, ledvin a vylučovací soustavy,
  • Odstraňuje nadbytečnou vodu z organismu, pokud hodně solíte, libeček vám vyčistí tělo od nadbytečného sodíku,
  • Pročišťuje dýchací cesty - zbavuje hlenu a usnadňuje dýchání,
  • Výluhem z libečku lze úspěšně léčit onemocnění kloubů, jakými je revma, artróza nebo dna. Můžete vyvařit všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má však kořen. Čaj z kořene libečku několikrát denně dokáže účinně zmírnit mnoho zdravotních potíží.
  • Výborný během chřipky - libeček je nejen skvělou prevenci, ale pomůže vám i rychleji se opět uzdravit.

Libeček v domácnosti

Babičky používali libeček nejen do omáček, polévek nebo k masu. Jeho lístky - sušené nebo čerstvé se ukládaly do skříní a potravinových komor, kde působili jako odpuzovač škůdců.

Využijte všechny části

Kořeny libečku můžete usušit, rozdrcen a použít jako koření do jídel. Listy a stonky můžete přidávat do vývarů, salátů a omáček. Mladé listy dávají jídlům aromatickou vůni celeru. Listy můžete sušit a vyrábět z nich různé domácí koření, ochucené soli nebo domácí náhrady vegety. Listy můžete sbírat během celé sezóny. Kořen libečku sbíráme až ve třetím rokem po létě. Kořen usušíme a umeleme na koření.

Jak ho pěstovat?

Do jedné domácnosti ho vůbec netřeba mnoho, stačí vám 1-2 rostliny, které se velmi rychle rozrůstají.

V březnu, nejpozději v dubnu je ideální čas na vysévání libečku u vás v zahradě. Semínka na přímou setbu najdete v každém zahrádkářství nebo supermarketu. Druhou možností je rozmnožování z řízků (odřezky jednoduše zapíchnete do půdy a necháte zakořenit). Případně, si můžete koupit sazenice a ty vysadit v zahradě - to je zároveň nejjednodušší možnost.

Libeček je velmi odolný a proto nemá problém přezimovat v zahradě. Vyhovuje mu stanovisko v polostínu a dostatkem vláhy - na tu nezapomínejte zejména během horkých letních dnů.

Léčivý čaj z libečku:

1 lžička nasekaných listů se povaří ve 250 ml vody po dobu 10 minut. Tento recept působí příznivě při zánětech močových cest a zároveň jako detoxikace po nadměrném požití alkoholu či nikotinu.

Domácí tekuté koření do polévky

Potřebujeme:

  • Libeček i se stonky (použijeme tolik libečku, kolik koření chceme dělat, u mě platí, že čím více, tím lépe)
  • 400 ml vody
  • 1 lžičku soli
  • 1 lžičku čerstvé majoránky (není ej tak i sušené)
  • 2 lžíce slunečnicového oleje (nebo dle potřeby)

Postup:

Libeček pořádně osprchujeme a umeleme na masovém mlýnku. Dáme do hrnce, přidáme vodu a vaříme 15 minut. Směs scedíme přes bílé plátno, pořádně vyždímáme

Do tekuté směsi přidáme sůl, 2 lžíce oleje a majoránku a vaříme tak dlouho, až výluh zredukujeme na polovinu. Nalijeme do sklenic a obrátíme dnem vzhůru.

Vzniklý koncentrát můžeme přidávat do polévek a podle chuti i do do omáček.