Chci se podělit o loňskou zkušenost s pěstováním papriky. Pěstujeme každý rok, ale toto jsme zkusili až loni. I to proto, protože se nám sazenice nezadali v příliš dobré kondici, rostly pomaleji a když sousedům skoro už kvetly a rostly jako z vody, naše vypadaly jako čerstvě vysazené. Báli jsme se, že z úrody nic nebude, tak jsem se zběhl zeptat do zahrádkářství a pan vedoucí mi poradil hořkou sůl. Já jsem dal epsomskú sůl (žena ji má doma na růže), ale může být i ta levnější hořká ze zahrádkářství.
3 kroky k bohaté úrodě
Začali jsme Planta asi 2-3 týdny po vysazení do zahrady . Vyrobili jsme jednoduchý sprej - 1 lžička této soli (epsomskej) na 1 litr odstáté vlažné vody. Dobře jsme postříkali planty a nechali tak. Po pár dnech jsme viděli, že se růst mírně zrychlil a tak jsme opakovali asi 1x za 2 týdny. Jde o to, aby měli rostlinky dostatek hořčíku, ten potřebují pro tvorbu kořenů a sílu . Pak už jde růst rychle.
Když se objeví květiny
S dalším postřikem jsme začali, když se objevily květy (tehdy potřebují rostlinky ještě více živin) - 2 lžíce soli rozpustíme v asi 4 litrech vody a aplikujeme na rostlinky 1x za měsíc, namísto jedné zálivky .
Každých šest týdnů až do sklizně jsem také přidával 1 polévka lžíce soli do zeminy kolem paprik - ne zcela k stonku, trochu dále. Na začátku sezóny pomůže sůl při vývoji kořenů, buněk při fotosyntéze, při růstu a na odvrácení hniloby. Její používání později v sezóně způsobí více plodů, větších a delší období rození .
Ještě chci dodat, že podobné účinky, jako hořká sůl má i výluh ze slepičího hnoje. My ale nemáme slepičky a toto je jednodušší a voňavější řešení.