Mojí ženě je už přes 80 let, ale její paměť a mozek fungují dokonale. Toto je její trik.

0
(0)

Tomáš , 26. 08. 2021

S postupem věku naše tělo i naše mysl stárnou a nefungují tak dobře jako v mládí. Samozřejmě existuje mnoho technik a cvičení, které slibují udržet mysl v dobré kondici, ale mysl se dá i do jisté míry omladit. Mentální cvičení pomáhají nejen zlepšit paměť, ale také člověka chrání před nemocemi, jako je Alzheimerova choroba.

Barevná slova

Skvělým mentálním cvičením je hra nazvaná „Barevná slova“. Spočívá v tom, na jsou na papíru napsané názvy různých barev. Aby to nebylo tak jednoduché, každé slovo je napsané úplně jinou barvou než tou, kterou představuje. Člověk musí nahlas předčítat právě tu barvu, kterou je slovo napsané. O tom, že to není nic jednoduchého, se přesvědčíte hned u prvních pár slov.

Je dobré papír se slovy různě obměňovat, aby nedošlo k zapamatování si posloupnosti. Pokud vám zpočátku nepůjde barvy číst, nevzdávejte se. Lidský mozek pracuje komplikovaně; zatímco jeho levá hemisféra se zaměřuje na vyslovení slova, pravá hemisféra jako první rozpozná barvu. Pravidelným cvičením se zlepší koncentrace a práce obou hemisfér.

Schulteho tabulka

Dalším cvičením, které zlepšuje kondici mysli, je Schulteho tabulka. Tabulku s čísly mějte asi 30–35 cm od obličeje. Upřete zrak na čísla ve středu tabulky a nehýbejte hlavou ani očima. Pomocí periferního vidění se pokuste v tabulce najít všechna čísla od 1 do 25. Toto cvičení rozvíjí periferní vidění a efektivně zlepšuje pozornost i rychlost čtení.

Cvičení s prsty

Cvičit mysl se dá i s prsty. Zlepšuje totiž spolupráci obou hemisfér. Prsty jedné ruky složte do znaku „V“ (ukazováček a prostředníček jsou roztažené a trčí vzhůru, palec přiklopí ohnutý prsteníček a malíček). Druhou ruku složte do znaku „OK“ (spojte palec a ukazováček, ostatní prsty jsou vzpřímené). Pak znaky na obou rukou zároveň prohoďte. Procvičujte, dokud výměna neproběhne zcela hladce.

V dalším cvičení si vezměte dva listy papíru a dvě tužky – do každé ruky jednu.

Jednou rukou namalujte kruh a druhou ve stejný okamžik čtverec nebo trojúhelník. Pokud chcete, můžete zvolit i jiné tvary nebo slova o stejném počtu písmen.

Zkoušejte svou mysl trénovat každý den, ať už pomocí těchto cvičení, nebo třeba změnou trasy při cestě do práce nebo na nákup. Udržováním své mysli v kondici zabráníte nástupu nemocí jako Alzheimerova choroba, nebo alespoň významně oddálíte jejich nástup.