Znáte těchto 12 metod přírodní léčby a snižování bolestí při revmatismu a artritidě?

0
(0)

Dalibor , 05. 02. 2020

1. Strava a artritida
Strava se považuje za nejdůležitější prvek při artritidě ať už mluvíme o příčinnosti nebo o léčbě. Striktní dietní léčba bohatá na syrové jídla, zeleninu, vlákninu a na nenasycené tuky, a strava chudá na cukry, maso, rafinované uhlohydráty a nasycené tuky, se ukázala jako velmi úspěšná.

Hlavní zaměření při léčbě stravou

  • odstranění alergií z jídla
  • zaměření se na vegetariánskou stravu (alespoň do ústupu nemoci)
  • změna poměru nasycených a esenciálních tuků ve stravě
  • zvýšení antioxidantů
  • na začátek se doporučuje protiplísňová dieta
  • Odstranění alergenových, plesňotvorných a kyslotvorných jídel by mělo být prvním krokem po diagnóze.

2. Úprava střevní mikroflóry


Nevyvážená střevní mikroflóra se pojí s mnoha tzv. "Autoimunitními" onemocněními. Zkoumání se navzájem shodují v tom, že po úpravě střevní mikroflóry došlo při těchto onemocněních k významným klinickým zlepšením.

Úprava střevní mikroflóry se dosahuje především úpravou stravy, doplňováním probiotik a adekvátním pitným režimem.

3. Trávení
Správné trávení je nedílnou součástí optimálního zdraví. Poruchy trávení (diagnostikovány nebo ne) nebo nedokonalé trávení mohou značně ovlivnit nespočet onemocnění, včetně artritid.

Problémem není jen to, že konzumace správné potravy a výživových doplňků je málo užitečná pokud nastává nesprávně štěpení a vstřebávání živin s požité potravy, ale i to, že nekompletně strávené molekuly jídla mohou být nesprávné absorbovány.

Jelikož mnozí pacienti trpí nedostatkem trávicích faktorů, jakými jsou hlavně trávicí enzymy a kyselina chlorovodíková, nekompletní trávení je častou příčinou artritid.

Doplňování enzymy při artritidě je zcela bezpodmínečné. Kromě pozitivního vlivu enzymů na artritidu, jejich doplňování je taktéž bezpodmínečné iu ostatních tzv. imunních ochotrení, jak

  • revmatická artritida
  • lupus
  • periarteritis nodosa
  • skleroderma
  • zánětlivé postižení Pachpódia střeva
  • Crohnova nemoc
  • roztroušená skleróza
  • AIDS

4. Bromelain


Pod slovem bromelain rozumíme výtažky enzymů ananasu.

Bromelain byl zkoumán jako léčebný činitel od roku 1957, odkdy přes 200 vědeckých prací popsalo jeho léčebné aplikace, včetně potlačení zánětlivých procesů při artritidě.

5. Tuky
Mastné kyseliny jsou důležitými zprostředkovateli alergií a zánětů. Pozměnění a vyvážení příjmu tuků zvyšuje nebo naopak snižuje (podle toho jaké tuky pacient přijímá) zánětlivé procesy.

Obecně platí nutnost omezit nebo vyloučit příjem živočišných tuků a nasycených mastných kyselin (Omega6) a zvýšit příjem nenasycených mastných kyselin (Omega3).

Mnohé studie poukázaly na výhody příjmu tuků z vegetariánské stravy při prevenci a léčbě artritidy. Jedinou výjimkou jsou čerstvé ryby kvůli jejich vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin - Omega3. Konzumace lněného oleje je také značně nápomocná.

6. Omega-3 mastné kyseliny
Prijem nenasycených mastných kyselin (Omega-3), zvláště z čerstvých ryb, v mnoha výzkumech neustále prokazuje značné zlepšení stavu.

Kromě zlepšení symptomů (vnější projevy jako ranní ztuhlost a bolesti a citlivosti kloubů) přísun rybích olejů měl za následek potlačení zánětlivých prvků vylučovaných bílými krvinkami.


Před Omega3 oleji v kapslích se upřednostňují čerstvé ryby a lněný olej.

7. Antioxidanty ve stravě
Přízvuk je samozřejmě kladen na konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Při striktní Protikvasinková (protiplísňové) dietě, která se při artritidě velmi doporučuje se však může konzumovat pouze zelenina ai to jen ta, která neobsahuje cukry.

Kromě vitamínu C (snižujícího sedimentaci, E a jiných antioxidantů, důraz se klade na flavonoidy kvůli jejich schopnosti neutralizovat záněty vyvolávající revmatické bolesti a podporovat kolagenové strukturu.

8. Selen, vitamin E, zinek
Zjistilo se, že hladiny selenu, vitamínu E a zinku jsou u pacientů s artritidou velmi nízké.

9. Niacinamid (B3)
Dr. William Kaufman a Dr. Abram Hoffer dosáhli podstatně pozitivní výsledky v léčení stovek pacientů s artritidou a osteoporózou vysokými dávkami niacinamid (B3) - až 900-4,000 mg denně). Vysoké dávky B3 se nesmí užívat příliš dlouho a třeba je sledovat funkci jater.

10. Zázvor
Zázvor obsahuje množství farmakologických prvků. Je silným antioxidantem a má silný protizánětlivý účinek. Upřednostňuje se čerstvý zázvor, protože ten obsahuje proteázu, která má podobný účinek jako bromelain a tudíž má ještě více protizánětlivý účinek.

11. Fyzioterapie
TEPLO se využívá hlavně ke zmírnění ztuhlosti, na úlevu bolesti, na uvolnění svalstva a pro dosažení ohebnosti. Vlhké teplo (teplé solné a bahenní koupele) je více efektivnější než suché teplo.

Studené obklady se používají jen výjimečně a velmi krátkodobě ke zmírnění akutní bolesti, přičemž musí následovat teplo, protože chlad podporuje zánětlivé procesy a zhoršuje stav.

Doporučují se pasivní a aktivní cviky, nejlépe v teplých lázních.