Víte čemu se vyvarovat během menstruace? Přinášíme nejčastější chyby!

4.7
(157)

Dalibor , 30. 10. 2020

Věděli jste, že během menstruace je ženské tělo daleko zranitelnější, než je tomu v běžné dny? Mnoho žen tomu však nevěnuje přílišnou pozornost a během menstruace se dopouští spousty chyb. Dnes si představíme ty nejčastější.

Sportování

Fyzická aktivita přispívá ke zvýšenému průtoku krve v pohlavních orgánech, což může vyvolat silnější krvácení. Ženy by se tedy, zejména v první den menstruace, měli náročnému cvičení a velké fyzické námaze vyhnout. Výjimku však mohou tvořit:

  • pilates
  • jóga
  • fyzioterapeutická cvičení

Tyto cvičení mohou být naopak prospěšná.

Celodenní odpočinek

Silná a bolestivá menstruace svádí k celodennímu odpočinku v posteli, ale to není správná varianta. Pokud žena celý den proleží, menstruace je následně mnohem bolestivější. Pokud však trpíte opravdu silnými bolestmi, při každém cyklu, měla byste se rozhodně poradit s lékařem.

Koupání

Během menstruace se snažte vyhnout koupání. Děložní čípek je rozšířený, tudíž je i více vystaven bakteriím. Teplá vana také není doporučována, vzhledem k rozšiřování krevních cév. Následkem může být silné krvácení.

Tampony

Častým a dlouhodobým používáním tamponů si můžete přivodit zánět. Je to dáno tím, že se krvinky v teplém prostředí daleko rychleji rozkládají.

Sex

Může se provozovat sex během menstruace? To je častá otázka v ordinacích gynekologů. Při použití kondomu se pohlavní styk provozovat může, avšak i přes všechna hygienická pravidla může docházet k zánětům. Proto byste měli sexuální radovánky raději odložit na období mimo menstruaci.

Alkohol

Alkoholické nápoje zhoršují menstruační bolesti, proto by se měl během cyklu raději vynechat. Rozhodně však nezapomínejte na pitný režim. Jiné nápoje si můžete dopřávat plnými doušky. Skvěle se, mimo vody, hodí i džusy či bylinné čaje. Bylinné čaje volte takové, které pomáhají snižovat bolesti břicha.

Dieta

I přesto, že držíte dietu, tak během menstruace není na škodu dopřát si i něco dalšího, mimo povolený jídelníček. Během menstruace však většinou přichází i různorodé chutě. Dietní stravu můžete  dodržovat po celý měsíc, klidně si tedy, v tomto období, dejte i čokoládu.

Léky

Během menstruace se zhoršuje srážlivost krve, proto by se neměli užívat léky, které ovlivňují procesy krvetvorby, mezi tyto léky patří například aspirin. V případě silné bolesti břicha se zaměřte na léky s obsahem paracetamolu.