Základy hygieny spočívají v pravidelném mytí celého těla, čistění zubů, ale také uší. I když je čistota uší důležitá, mnoho lidí neví, že ušní maz má důležitou ochrannou funkci a může také sloužit jako indikátor zdraví. Je třeba ho pravidelně odstraňovat, ale není třeba si v uších drasticky šťourat.
Čistěte si uši správným způsobem a předejdete poranění
Lékaři nedoporučují čistění uší špejlemi s vatou. Maz sice odstraní, ale může lehce dojít k poškození ucha nebo vmáčknutí mazu zpět do vnitřku ucha. Doporučuje se raději použít speciální čisticí sprej a ručník, případně ucho jen jednou za čas vytřít ubrouskem či kapesníkem. Ušní maz může v průběhu času měnit barvu. Na základě toho se dá určit zdravotní stav vašich uší a potažmo celého těla.
Co o vás říká barva vašeho ušního mazu?
Pokud je ušní maz šedý a nepociťujete žádné příznaky, pak se není čeho obávat. Šedé zabarvení bývá způsobeno prachem. U obyvatel rušných měst je to velmi časté. Tmavě hnědá barva ušního mazu značí, že procházíte velmi stresujícím obdobím. Pokud si všimnete černého ušního mazu a uši vás často svědí, pak byste měli navštívit svého lékaře, protože byste mohli trpět plísňovou infekcí. Pokud je váš ušní maz bílý, trpíte nedostatkem vitamínů, zejména železa a mědi.
Kromě změny barvy můžete ale pozorovat i další znaky toho, že vaše uši nejsou v pořádku:
- Pokud je váš ušní maz nepříjemně cítit, znamená to, že máte ušní infekci. V kombinaci s tímto problémem můžete také slyšet praskání v uších. Nepokoušejte se o samoléčbu, raději okamžitě navštivte lékaře.
- Pokud zaznamenáte změnu hustoty ušního mazu, může to být příznak nového zánětu.
- Suchý ušní maz znamená nedostatek tuků v potravě, případně se můžete jednat o kožní infekci, která způsobuje vysychání vnitřní kůže.
Pokud si po vyčištění uší všimnete krve, můžete mít perforovaný ušní bubínek. Ve většině případů se sám zahojí, ale ucho je náchylné k infekci.