Toto radím všem, které nebaví sklízet mandelinky ručně: Vše vyřeší jednoduchý postřik

0
(0)

Dalibor , 18. 06. 2024

Tento rok je na bramborách tolik pásaviek, že to jsem snad ještě nezažil ani jednu sezónu. Sbírali jsme ostošest, ale druhý den večer jich tam bylo stejně mnoho, ne-li více. Lamentovali i sousedé, kteří také nestříkali brambory chemií. Já se držím hesla, že když už si pěstuji pro sebe, tak nechci žádné nezdravé postřiky. V jednom z čísel časopisu Zahrádkář mi padly oči i na obrázek nenáviděné mandelinky, tak jsem se se zájmem začetl a tato rada mi skutečně pomohla.

Jak zlikvidovat mandelinku přírodní cestou?

Pomůže vám zelenina, o které byste neřekli! Jde o rajčata - já jsem si hned pomyslel, že když mandelinka miluje brambory, určitě nepohrdne ani rajčaty, zkusil jsem a funguje. Základem je, že v zeleném pletivu rajčat je látka, která mandelinky silně odpuzuje. Takže, když budete rajčata vyštipovat a provzdušňovat, zelené části dejte do kbelíku a zkuste tento jednoduchý postřik.

Potřebujeme:

  • 1 kg natě a listů
  • 2,5 l studené vody
  • 10 g mýdla

Postup:

Necháme zalité hodinu a pak dáme na plamen - pomalu vaříme 30 minut. Pak necháme vychladnout a scedíme. Roztok ředíme s vodou 1: 1 a přidáme 10 g obyčejného mýdla a stříkáme. Postřik funguje spíše na ranní stadia škůdce, takže dospělé krasavice jsme nejprve sklizeny a potom postříkali, ale podle mě to zabírá i na starší mandelinky, protože jsme sbírali jen narychlo a na druhý den je už téměř nebylo vidět. Postřik je výborný i jako prevence!