Víte, co se stane vašemu tělu, pokud mu odepřete spánek? Stavy jako například halucinace, paranoidní představy a dokonce i vidiny!
Každý z nás už určitě zažil probdělou noc. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se v takové chvíli děje s naším tělem?
A víte co se stane, když je takových nocí hned několik za sebou?
Randy Gardner, student ze San Diega, se to rozhodl vyzkoušet.
Odepřel si spánek na dlouhých 11 dní a toto jsou výsledky, ke kterým dospěl.
6 hodin po noci beze spánku
Aby se tělo s nedostatkem spánku nějak srovnalo, začíná produkovat nadměrné množství kortizolu. Díky tomuto hormonu se sice necítíme úplně vyčerpaně, ale jsme více podráždění a úzkostlivější. Připadáme si pod napětím a zmatkem.
12 hodin po bezesné noci
Mozek „vyřazuje“ ty funkce, které nejsou nezbytně nutné. Zpomaluje se reakční doba a ztížená je i schopnost rozhodování.Stále zvládáte běžné každodenní úkoly, ale cítíte se vysíleně a unaveně.
24 hodin po bezesné noci
Je to sice paradox, ale po 24 hodinách vás únava náhle opouští. Naopak, cítíte se plní energie a jste produktivnější než obvykle. Smysly se zbystřují a vám je příjemně. Pravděpodobně se usmíváte a vše děláte s radostí.
36 hodin po bezesné noci
Začínáte mít pozorovat problémy s pamětí. Reakční doba se vám prodlužuje. Mozek šetří energií, kde se dá. Snižuje se i funkce imunitního systému a zpomaluje metabolismus. Cítíte se velmi unaveně.
45 hodin po bezesné noci
Po takové době se už můžete začít cítit vystrašeně. Mohou se začít objevovat halucinace. Jste paranoidní. Vidíte a slyšíte věci, které nejsou skutečné: například podivný šepot, zvláštní zvuky a zařínáte mít vidiny.
Po 11 dnech už přestáváte srozumitelně mluvit
Třesete se, ztrácíte veškeré motorické schopnosti.
Jediný, komu se podařilo zůstat vzhůru 11 dní, byl právě Randy Gardner.
Tento sedmnáctiletý student provedl v roce 1964 experiment, aby odhalil, co se s lidským tělem stane, pokud mu odepřeme spánek. Vydržel bez spánku 264 hodin, což je 11 zhruba dní.
Zvláštní bylo, že 11. den experimentu už nebyl Randy ani schopen srozumitelně mluvit, ale přesto byl schopný porazit svého spolupracovníka, vědce Williama Dementi, v pinballu. A to rovnou 100x po sobě, nešlo tedy určitě o žádnou náhodu! Zdá se, že nedostatek spánku sice vede ke zhoršení jistých tělesných funkcí, ale jiné naopak vylepšuje.
Tento rekord se doposud nikomu nepodařilo překonat, a dokonce ani zopakovat.