Proč člověku tmavne kůže na různých částí těla? Zde je důvod

4.6
(62)

Dalibor , 16. 12. 2019

U dětí, teenagerů ale i dospělých lidí se tmavé skvrny objevují někdy v tříslech nebo na krku. Toto onemocnění kůže se nazývá akantóza, která trochu připomíná špínu a je doprovázena malými bradavicemi.

Akantóza

Endokrinolog Eduard Quintanilla vysvětluje, že akantóza obvykle ovlivňuje ohýbané části těla a místa v záhybech - krk, podpaží, klouby a v extrémních případech i sliznice úst, rty, dlaně, chodidla a další místa.

V posledních letech se větší pozornost věnovala černé akantóza: ačkoli tento syndrom způsobuje hlavně estetické potíže, jeho příčina spočívá ve vnitřních poruchách, které mohou vést k obezitě, poruchám oběhového systému av extrémních případech i k zablokování a prasknutí tepen, což vede přímo k srdečnímu infarktu a mozkové příhodě.

Příznak cukrovky

Podle endokrinologa je akantóza způsobena inzulínovou rezistencí, což je prvním příznakem hrozící cukrovky. Včasnou diagnózou lze předejít hrozným nemocem.

"Když se tyto příznaky objeví, pacient musí změnit svůj životní styl odmítnutím sladkých nápojů - dokonce i přírodních šťáv, které obsahují velmi málo vlákniny; lepší je jíst ovoce, "říká specialista.

Další příčiny černé akantóza:

  • vrozené choroby, včetně Downova syndromu
  • rakovina žaludku, jater, ledvin, močového měchýře, lymfom
  • některé léky, včetně hormonů (lidský růstový hormon, antikoncepce)

Věděli jste o tomto příznaku?