Pozor, BAKTERIE! TOTO je nejšpinavější věc, kam se přilepí koronovirus!

0
(0)

Jan , 19. 03. 2020

"Koronovirus se do okolí rozšiřuje tým, že infikovaná osoba vykašlává nebe vydechuje kapičky infikované tekutiny. Ty pak dopadají na povrchy a předměty, jaký jsou stoly, počítače, telefony, popř. potraviny apod., "uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Pokud někdo jiný kontaminovaný předmět vezme do ruky, zda se dotkne takového povrchu, může se nakazit.

 

Zásadním pravidlem je tedy pravidelné ošetření dezinfekčním prostředkem.

Podle prázdným regálům v obchodech, toto doporučení zjev lidé berou važně. Na jeden předmět, který denně používají a u něhož není Výjimkou, že se dostane do rukou i dalších lidí, ovšem Pravděpodobně zapomínají.

Řeč je o mobilním telefonu.

Přitom právě jeho pravidelné čištění by Mělo být zásadní. Jak prokázaly dřívější studie, mobil je doslova rezervoárem bakterie a virů.

Například britská společnost Initial Washroom Hygiene ve studii z roku 2018 zjistila, že mobil je sedmkrát špinavější než záchodové prkénko (více viz Mobily jsou sbírka bakterií. Je jich tam mnohem víc než na záchodě).

Uživatelé totiž dezinfekci jeho povrchu téměř neřest. A nic na tom patrně nezměnilo ani výše uvedené doporučení ministerstva zdravotnictví. Přitom podle studie z roku 2014 Sahaja uživatelů na svůj mobil v průměru 221x za den, aktuálně je toto číslo jistě výrazně vyšší.

Pokud tedy koronavirem infikovaný uživatel kýchne, zda zakašle ve chvíli, kdy mobil drží u ucha či v ruce, tak na povrchu telefonu Ulpia kapičky s infekcí. Každý, kdo její následné vezme do ruky, se Může infikovat. Toto riziko lze eliminovat dvěma způsoby.

Zaprvé nepoužívat cizí telefon, Což by ovšem znamenalo i to, že její Nesmí infikovaný uživatel odložit třeba ani na stůl. Tedy na povrch, s nímž přichází do styku i další lidé.

 

Především účinnější prevence je však dezinfekce povrchu telefonu. A to nejen displeje, ale i boků a zad.

 

Při čištění mobilu postupujte s rozvahou


Asi nejideálnějším způsobem dezinfekce mobilu je UV lampa. Existují i ​​speciální na mobily, ty nejsou ovšem běžně k dispozici. Dostupnější možností jsou dezinfekční ubrousky. Jenže ne všichni výrobci jejich použití doporučují.

 

Nejen v případě použití dezinfekčního gelu je tedy nutné postupovat s rozvahou. Z vlastní zkušenosti doporučujeme malé množství gelu větru do vatového tamponu a tým pak šetříme povrch telefonu.

 

Vypnout mobil, použít mikrovláknový hadřík a minimum tekutiny

Podle zakládající členky antimikrobiálnímu dozorového programu Wexnerova zdravotního střediska na Ohijské státní univerzitě Debris Goffová je Prvním krokem, který by měl uživatel před čištěním telefonu učinit, jeho vypnutí a odpojení od nabíječky. I Goffová Stejně doporučuje použít k čištění hadřík z mikrovlákna. "Tyto speciálně Navrženo látky mají více vláken než jiné druhy tkanin, proto zachytí více mikroskopických částic včetně bakterií a Viru," vysvětlila Goffová.

Dokáže při přetřením povrchu zachytit, a to bez použití vody, neznamená to ovšem, že je i zničí. Působí jako jakýsi "vírů magnet", i proto je nutné její následné vydezinfikovat. Potom uživatel by si Měl Rovněž pokaždé i umýt ruce.

V případě, že není mikrovláknový hadřík k dispozici, zda je telefon silné znečištění, řadí Goffová použít roztok s 60% vody a 40% alkoholu. Všeobecně se přitom doporučuje, že účinný dezinfekční roztok nemá obsahovat měně než 60% alkoholu, přičemž nejúčinnější je při 70% obsahu.

 

Do připraveného roztoku se namočí roh látky a telefon se šetrně očistí.

 

Podle Goffová postačí i Mýdlová voda, v obou případech je však nutné látku pořádně vyždímat. Nesmí být totiž příliš nasakuje vodou. Dodejme ovšem, že tento postup je v rozporu s doporučením Samsungu i Applu výše.

Čemu byste se ovšem i podle Goffová mele při čištění mobilu zaručeno vyhnout, to jsou čisticí prostředky s přísadami. Zapomeňte takové třeba na čistič oken, peroxid vodíku či ocet.