Plíseň na okurkách už nikdy neuvidíte: Tento jednoduchý domácí postřik funguje o dost líp, než drahé fungicidy!

0
(0)

Dalibor , 08. 05. 2020

Plíseň na listech okurek, tykvovitých rostlin nebo rajčat je každoročním strašákem pro nejednoho zahrádkáře. Existuje však jednoduchý způsob, jak této noční můře, která se rychle rozšíří do celé zahrady předcházet. Odpovědí je obyčejné mléko !

Ano, čtete správně, mléčný postřik je stejně účinná prevence proti vzniku plísní než drahé fungicidy z obchodu.

Dokonce, nejedná se o žádnou novinku o účincích mléčného postřiku proti vzniku plísní u zahradních rostlin informoval poprvé výzkum kanadských vědců už téměř před 50 lety.

Jak na to?

Stačí vám obyčejné mléko a voda , které smícháte v poměru – 40% mléka k 60% vody (v případě, že riziko vzniku je vyšší, případně se první známky plísní objevily můžeme sáhnout po vysokoobsahové roztocích).

Jako prevence však stačí i směs z 30% mléka k 70% vody . Je jedno, zda použijete odstředěné mléko nebo plnotučné mléko. To, co dokáže chránit vaše rostlinky není mléčný tuk, ale specifický protein , který se v mléce nachází a na listech dokáže vytvořit ochrannou vrstvu.

Mléčný postřik nejlépe funguje jako prevence proti vzniku houbových infekci u okurek, tykvovitých plodin a rajčat.

Doporučuje se postříkat na listy rostlin 1x za 10 dní. Postřik se nesprejuje na obě strany listů a nejlepší výsledky dosáhnete během aplikování podvečer během slunečných a teplých dnů.

Další využití mléka

Namísto hnojiva

Mléko použité namísto hnojiva má blahodárné účinky na rostliny, zesílí jejich. Ty živiny které mléko obsahuje mají takové pozitivní účinky na rostliny i na lidi a zvířata. Díky živinám v mléce budeme mít zdravější úrodu.

Kvalita půdy bude lepší díky mléku

Pokud na půdu okolo rostlin nalijeme mléko, bude mnohem kvalitnější, protože se nasákne vitamíny a minerály které mléko obsahuje.

Mnoho zahrádkářů posype půdu sušeným mlékem ale můžeme použít i mléko ředěné vodou.

Mléko chrání rajčata

Nato abychom rajčata ochránili od plísní a jiných nemocí, připravme si přírodní postřik na který budme potřebovat 1 díl mléka a 9 dílů vody. S tímto postřikem postriekajme sazenice jednou za měsíc. Takto předejdeme chorobám a rostliny budou zdravě růst.

Mléko odpuzuje i některých škůdců

Roztok z vody a mléka odpuzuje některé brouci které mohou škodit rostlinám.

Mléko a melasa

Pokud mléko smícháme s melasou, můžeme dosáhnout ještě lepší výsledky v ochraně rostlin. Tento roztok je bohatý na uhlohydráty, proto budou rostliny silnešie a odolnější. Pokud nám bude vadit nepříjemný pach tohoto roztoku tak ho můžeme ředit vodou.

Zkuste i vy využít mléko ve vaší zahradě, uvidíte že se to vyplatí.

👍 Tento návod je užitečný