Objevil se Vám na pokožce kousanec? Toto je několik nejběžnějších kousnutí hmyzem

0
(0)

Dalibor , 29. 09. 2022

V létě jsme náchylnější ke kousnutí hmyzem. Často nedokážeme přesně určit, co nás kouslo, a většina lidí si myslí, že je to jen komár. Je však důležité rozlišovat jedno pokousání od druhého, každé má totiž jinou podobu a na každé funguje jiný lék.

Komáři

Komáří štípance jsou poměrně časté. Jsou malé, svědí a dokážou opravdu znepříjemnit život. Pokud netrpíte alergií, nepříjemné příznaky během několika dní odezní. Nejtěžší však je, abyste si po kousnutí místo nepoškrábali. Stačí se natřít krémem, který je k dostání v každé lékárně. Pokud však máte horečku, otok nebo zvětšenou bulku, okamžitě navštivte lékaře. Tyto symptomy jsou projevem alergické reakce.

Blechy

Blechy se mohou v domácnostech objevit, i když nemáte domácího mazlíčka. Stačí navštívit lokalitu, kde je jich spousta. Kousnutí jsou obvykle četnější a menší. Na kůži se objevují malé červené flíčky a intenzivní svědění. Po kousnutí blechou omyjte rány peroxidem vodíku, vykoupejte se a vyperte si oděv při vysoké teplotě.

Štěnice

Většina z nás si jich ani nevšimne, ale v noci kvůli nim nespíme. Jestliže se na kůži objeví více než 4 kousnutí (na místech bez chloupků), vyhledejte odborníka, který již ví, jak štěnice léčit. Reakce na kousnutí skutečně závisí na nás a našich genech. U některých lidí není kousnutí ani viditelné. Ve většině případů však vypadají jako na obrázku níže:

Pavouci

Pavoučí kousnutí je pravděpodobně největší a kůže je podrážděná a začervenalá asi 5-10 dní. Některá kousnutí jsou bolestivá, jiná vůbec. Pokud si těchto skvrn všimnete, můžete si být jisti, že jde o kousnutí pavoukem. Umyjte pokousané místo vodou a mýdlem a přiložte studený zábal. Pokud se otok zvětšuje a místo je horkavé, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Klíšťata

Klíšťata patří asi k největším obavám a vyskytují se od jara do podzimu. Nejvhodnější ochranou jsou dlouhé rukávy, kalhoty a nezapomeňte na pokrývku hlavy. Klíšťata se mohou "potulovat" po celém těle a hledat ideální místo. Proto si po každé procházce důkladně překontrolujte, zda na vašem těle nejsou nezvaní hosté, abyste se vyhnuli kousnutí a sání. Klíšťata jsou bohužel nebezpečná ve všech vývojových stadiích. Situaci komplikuje skutečnost, že jsou malé a těžko identifikovatelné. Několik dní po kousnutí byste měli místo hlídat. Pokud se objeví zarudnutí, může to znamenat boreliózu. Pokud se objeví horečka a únava, neprodleně vyhledejte lékaře.

Mravenci

Po mravenčím kousnutí se na kůži obvykle objeví drobný puchýř. Ve většině případů dochází k nadměrnému svědění a pálení. U alergických pacientů příznaky ustoupí během několika minut. Puchýř se změní v malou krustu, která zmizí přibližně za 3 dny. Studené obklady mohou minimalizovat svědění, někdy zabírají steroidní masti. Ve vzácných případech se může objevit horečka, nízký krevní tlak nebo bolest hlavy. V takovém případě vyhledejte odbornou pomoc.

Blanokřídlé (vosy, včely...)

Kontakt s tímto hmyzem je obvykle bolestivý. Nejnebezpečnější je alergická reakce nebo anafylaktický šok. Po bodnutí se ujistěte, že na kůži nezůstalo žádné žihadlo. Dalším důležitým krokem je zajistit, abyste neměli alergickou reakci. Někdy se vyskytují různé příznaky. Podle Muellerovy klasifikace existují 4 stadia: I. stadium - svědění, zarudnutí, neklid nebo úzkost II. stadium - otok, svědění na hrudi, zvracení, průjem, závratě III. stadium - dušnost, sípání, slabost, zmatenost nebo pocit blížící se katastrofy (smrti) IV. stadium - pokles krevního tlaku, kolaps, ztráta vědomí, inkontinence, cyanóza (namodralé zbarvení kůže).

Štíři

Tento bod se vám může zdát zvláštní. Přestože se štíři v naší oblasti nevyskytují, můžete se s nimi bohužel během své exotické dovolené setkat. Za štíry nemusíte chodit daleko - můžete je vidět v Itálii, jižním Rakousku nebo Švýcarsku. Většina druhů vyskytujících se v Evropě není pro člověka nijak zvlášť nebezpečná. Ohroženi jsou však i lidé, kteří jsou na bodnutí štírem alergičtí. Tato bodnutí jsou vzácná, ale je důležité vědět, co dělat, pokud k nim dojde. Postižené místo nejprve dezinfikujte mýdlem a poté opláchněte vodou. Poté zvedněte pokousanou končetinu a přiložte studený obklad. Vezměte si také lék proti bolesti, který by měl do 30 minut přestat působit. Pokud se u vás objeví další nepříjemné příznaky nebo pokud vaše dítě štír kousl, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Sdílejte tyto užitečné informace s rodinou a přáteli na Facebooku. Každý by měl vědět, jak včas rozpoznat bodnutí, aby předešel problémům.

Zdroj: woman.tiscali.cz

👍 Tento návod je užitečný