Máte problémy se štítnou žlázou? Vyhněte se těmto potravinám. Mohou způsobovat potíže.

0
(0)

Dalibor , 03. 03. 2021

Nedostatek jódu ohrožuje jeden z našich nejdůležitějších orgánů – štítnou žlázu. Ženy přitom tímto problémem bývají ohrožené více než muži. Oteklý krk, bolesti krku a hrudníku, nervozita, potíže s dýcháním nebo potíže s polykáním obvykle problémy se štítnou žlázou doprovázejí. Správnou diagnózu samozřejmě určí jen odborník, pokud se u vás ale prokázala dysfunkce štítné žlázy, měli byste se vyhnout následujícím potravinám.

Omezte cukr, smažená jídla a sóju

Cukr má negativní vliv nejen na štítnou žlázu, ale i na spoustu dalších orgánů. S jeho konzumací to tedy nepřehánějte. Sója má zase vliv na funkce některých hormonů, a proto, pokud používáte léky na štítnou žlázu, mohla by jejich účinky narušit. Díky obsahu isoflavonoidů inhibuje absorpci jódu ve štítné žláze. Od spolknutí prášků do konzumace sóji by tedy vždy mělo uplynout několik hodin.

Potraviny smažené na větším množstvím tuku nebo oleje jsou pochopitelně nezdravé obecně. Mají ale také negativní vliv na funkci štítné žlázy. Obsahují mnoho škodlivých trans-tuků. Zelí, růžičková kapusta, brokolice nebo květák jsou na první pohled zcela neškodné, ba naopak prospěšné potraviny. Obsahují ale isothiokyanády, které inhibují schopnost štítné žlázy absorbovat jód. Pacienti by si na ně tedy měli dávat pozor.

Nepřehánějte to s kávou a lepkem

Lepek má podobný vliv jako sója a štítnou žlázu ovlivňuje negativně. Vyvarujte se potravin s vysokým obsahem žita, ječmenu a pšenice, mají v sobě totiž spoustu lepku. V neposlední řadě má podle lékařů nepříznivý vliv i pití kávy. Pokud si dopřáváte více než jeden šálek denně, může to ovlivňovat funkci štítné žlázy a nadledvin.

Na závěr ještě doporučení, které potraviny byste při problémech se štítnou žlázou naopak konzumovat měli. Patří mezi ně mořské plody, mořské řasy, švestky, špenát, borůvky nebo jablka. Prospěje vám i hovězí maso, vejce, ryby, ořechy a semínka.