Lékaři varují rodiče. Není dobré dávat párky dětem. Jaká je nepříjemná pravda?

0
(0)

Tomáš , 11. 02. 2019

Rodiče hctějí pro své děti to nejlepší a chtějí jim zajistit zdraví a štěstí. Občas si ale rodiče neuvědomují následky svých činů, které jim připadají zcela normální. Mnoho lidí na světě jí poměrně často párky v různé podobě. Epidemiologové zjistili, že děti, které zkonzumují více než 12 párků za měsíc, mají 9krát větší riziko zdravotních problémů jako je Leukémie.

Párky

Ve vědecké studii byly zapojené děti, které jedly párky v rohlíku několikrát týdně a tím byly vystavené většímu riziku rakoviny mozku.
Tato studie zkoumala vztah mezi potravinami a rizikem leukémie u dětí od narození do veku 10ti let v Los Angeles v letech 1980 až 1987.

Rakovina u dětí

Výzkumníci Surusua a Savitz studovali případ rakoviny u dětí v Denveru a zjistili, že děti narozené matkám, které konzumovali párky v rohlíku jednou a nebo vícekrát týdně během samotného těhotenství, měli přibližně dvounásobné riziko vzniku mozkových nádorů.
Celé to způsobují dusičnany, které jsou v párcích obsažené, které jsou příčinou těchto závažných zdravotních problémů.

Červené maso

Zpracované červené maso běžně obsahuje sodík, dusičnany, fosfáty a další potravinářské přídavné látky. Uzené a grilované maso obsahuje polycyklické aromatické uhlovodíky a toto může způsobovat zvýšené riziko selhání srdce. Dusitan a dusičnan není rakovinotvorný , ale za určitých podmínek v těle, může být změněný na vedlejší látku, které se jmenuje N-nitrosloučenina jako je například nitrosamin.
K některým konzervovaným masům se přidává vitamín C, ten udržuje dusitany stabilní a může snížit tato nebezpečná rizika rakoviny. Nové případy rakoviny způsobené dusičnany se objevují každý rok.

Jak tomu předejít?

-Spotřebujte minimální množství mastných a spracovaných výrobků jako jsou párky a klobásy a nebo uzené.
-Pořádně si kontrolujte štítky a vyhněte se výrobkům, které obsahují draselné dusičnany.
-Jezte biopotraviny. Syntetické dusičnany nejsou povolené jako konzervační látky v organicky balených potravinách.
-Musíte vědět co pijete! Vyzkoušejte se informovat o pitné vodě, kterou pije veřejnost.
-Jezte stravu s vysokým obsahem antioxidantů. Vitamín C a některé další potraviny můžou snížit hladinu dusičnanů.