Kdo má na zahradě tyto kvítky, nemusí se bát bolesti břicha ani revma: Odteď ji pěstuji v záhoně i v květináčích!

0
(0)

Dalibor , 13. 05. 2020

Aksamitníku přezdívané smraďošky nebo afrikány jsou oblíbené a velmi nenáročné rostlinky, které se vyplatí mít na záhoně. Jsou totiž velmi užitečné nejen pro vaše záhony, ale i pro vás.

Tyto oblíbené letničky mají úžasnou schopnost chránit vaše záhony před škůdci.

Málokdo ví, že jsou ohromně prospěšné i pro naše zdraví. Mě o jejich zázračné moci učila už babička. Například obyčejný čaj z této kytičky byl na stole vždy, když nás na prázdninách u babičce bolelo bříško. Na zažívání je totiž nepřekonatelný, ještě užitečnější, jak zalít ji vroucí vodou je však smíchat ji s obyčejným olejem.

Aksamitníku jsou půdní lékaři, ochrání vaši úrodu

Vysazení aksamitníku do záhonu pomůže ochránit okolní rostliny proti škůdcům. Šťávy uvolňované z kořenového systému spolehlivě ničí zejména hlístice nazývané půdní háďátka (lat. Nematody). Kořeny aksamitníku háďátka, napadající zejména mrkev, cibuli, celer, fazole, růže i jahody, nejdříve nalákají a následně je nechají vyhladovět, takže zahynou.

Dalším významným přínosem pro půdu je velmi bohatá biomasa kořenů, která po pěstování zůstane. Půda její rozkladem získá tolik humusu, jako při zeleném hnojení. Vhodné je aksamitníkovými kořeny zmírňovat únavu půdy po dlouhodobém pěstování kořenové zeleniny a fazolí na jednom místě.

Přitáhne užitečný hmyz

Motýli, včely a další druhy užitečného hmyzu jsou pro každou zahradu doslova nevyhnutosťou. Lákadlem pro užitečný hmyz a motýli je sladký nektar, který se ukrývá v pestrobarevných květech, plodech a rostlinách. Vynikající je pro ně právě oblíbená aksamitník, která svými barvami láká užitečných pomocníků.

Olej na klouby

Tento účinek "smraďošky", jak tuto rostlinku nazývám, ocení hlavně ti, kteří trpí revma nebo jejich bolí klouby a kosti (po 60-tce tedy asi každý). Stačí, když si natrháte tyto rozkvetlé oranžové hlavičky květů a zalijete jejich obyčejným kuchyňským olejem. Já dodržuji poměr 1 díl květů a 3 díly oleje. Takto necháme louhovat 3 týdny. Olej používáme na potírání a masáž bolavých kloubů, kostí a svalů. I chcete ještě rychlejší úlevu od bolesti přidejte si odvar z květů i do koupele. Natrhejte si kytičky večer a nechte přes noc namočené ve vodě. Druhý den dejte na plamen, přiveďte k varu a nalijte do koupele (můžete scedit, nebo přidat i s kvítky).

Vyžene z domu nemoci i mouchy

Babička vždy říkala, že tento kvítek vyžene z pokoje nemoci i nevítaných obyvatel. A nebyla vůbec daleko od pravdy. Aksamitníku jsou skutečně v interiéru velmi užitečné, mají antibakteriální a protivirové vlastnosti. Z pokoje vám jejich vůně spolehlivě vyžene i mouchy. Pokud se chcete zbavit vší použijte olej z aksamitníku, který vetřete do vlasů a necháte 20 minut působit. Následně vlasy propláchněte odvarem z květů. Tato metoda se velkému úspěchu těšila i v minulosti!

Oceníte je i v kuchyni

Aksamitníku jsou jedlé květy a svou nasládlou chutí připomínají anýz. Pokud je pár přidáte do salátu či do omáčky, vykouzlíte jedinečnou orientální chuť. V přímořských zemích se používají také do polévek a ovocných salátů.