I vy často slyšíte, že mořská sůl je mnohem kvalitnější a zdravější než ta klasická, kterou vidíme na stolech v restauracích a mnozí ji kupujeme a máme doma? Dnes se podíváme na rozdíly mezi těmito dvěma druhy a objasníme si informace, které jsou často prezentovány nesprávné nebo mylně.
V poslední době je mořská sůl prostě trend
Říká se, že je výživnější, co se obsahu minerálů týká a také, že je zdravější. Možná zklameme všechny fanoušky zdravé výživy, ale opravdu se jedná převážně o “boom” nebo také o marketingový tah prodejců. Nejpodstatnější rozdíl mezi mořskou a klasickou solí je zřejmě asi jen velikost krystalků a jejich tvar.
Když se podíváme do minulosti, veškerá sůl byla kdysi mořskou solí. Tím, jak se měnily klimatické podmínky samozřejmě mořská voda z některých částí planety zmizela. Mořská sůl tedy zkameněla, ale původ je stále stejný.
Co se mořské soli týká, hlavním rizikem v tomto případě je právě aktuální stav moří. Jsou znečištěny, plné odpadu, plastů a chemikálií, což znamená, že tyto nežádoucí látky se mohou vyskytovat i v mořské soli. Samozřejmě, vše záleží od výrobce, testů a kontroly kvality samotného produktu.
Abychom tu klasickou sůl neochudobňovali samozřejmě i ona může obsahovat nežádoucí látky. V tomto případě se ale jedná spíše o obsah rtuti a těžkých kovů, které se přirozeně nacházejí v této hornině.
Rozdíly
Když se ale podíváme na nějaké zdravotní benefity, rozdíly zde mohou být, ale zanedbatelné. I klasická i mořská sůl mají stejný obsah sodíku a minerálů.
Běžná sůl je jodidovaná, což znamená, že obsah jódu příznivě ovlivňuje čistící schopnost organismu a tedy její konzumací dodáváte tělu potřebný jód, jehož mají lidé často nedostatek. Mořská sůl jodidovaná nebývá, čímž se vlastně o jód ochuzujete. Jód je důležitý zejména protože přispívá ke správnému fungování štítné žlázy. Obsah minerálů zůstává velmi podobný, ne-li stejný.
Jaké jsou tedy závěry?
Pokud bychom vám měli doporučit sůl, určitě si vyberte klasickou a to hlavně z důvodu, že obsahuje jód, který tělo potřebuje a v ostatních potravinách se nachází jen minimálně.
Mořská sůl je považována za zdravější velmi mylně, neboť obsah minerálů je stejný. Pokud však budete mít lepší pocit, že děláte pro své zdraví více, konzumujte klidně mořskou, ale dejte si pozor na to, abyste do těla přijali i potřebný jód.