Nejžhavějším tématem dnešních dní je rychle se šířící epidemie. Podle statistických modelů prezentovaných úřady se dříve či později nakazí velké množství lidí.
Proto každému z nás napadne otázka, jak být na tuto situaci nejlépe připraven? Tak jako při každé infekční nemoci, i zde platí, že naším nejlepším spojencem je náš imunitní systém.
Jak tedy posílit naši imunitu, že když se už nakazíme, tak abychom onemocnění zvládli s co možná najmiernejšími projevy a zároveň se rychleji vyléčili?
Na tuto otázku se zaměříme v našem dnešním článku.
Tuto následují věci, které může každý z nás udělat, abychom svůj organismus co nejlépe připravili na boj s infekčním onemocněním.
1. Spánek
Při imunitě lidé často myslí na různé vitamíny a na spánek se téměř úplně zapomíná. Přitom spánek je pro imunitu zřejmě nejdůležitější, proto jsme ho dali hned na první místo.
Doporučená doba spánku se u lidí může mírně lišit, ale obvykle je to 7 až 8 hodin. Měl by být ale nepřerušovaný a kvalitní.
Zde je pár bodů, jejichž dodržování vám k takovému spánku pomůže:
a) Alespoň 2 hodiny před spaním nedívejte na žádné obrazovky
Platí to obrazovkách tak televizorů, tak počítačů, tabletů a mobilů. Obrazovky totiž vyzařují modré světlo, které potlačuje produkci spánkového hormonu melatoninu.
Knihy však číst klidně můžete. Jelikož papír nic nevyzařuje, tak k výše uvedenému efektu potlačení tvorby melatoninu nedochází.
b) Neprovádějte mentálně náročné činnosti - nepracujte, neučte se a podobně
Mentálně náročné činnosti stimulují mozek a s příliš aktivním mozkem se pak těžko usíná.
Proto večer už nepracujte, neučte se na zkoušky, ani neprovádějte podobné mentálně náročné aktivity.
c) Nedělejte žádné těžké cvičení, ani jiné fyzicky náročné aktivity
Podobně jako mentální stimulaci mozku, i náročnější fyzické aktivity tělo probudí a způsobí těžší usínání.
To neplatí o některých lehkých cvičeních, jako například některé jógové pózy. Několik takových póz naleznete v tomto článku.
d) Nevečerajte později než 3 hodiny před spaním
S plným žaludkem se nejen těžší usíná, ale zvyšuje se také riziko žaludečního refluxu a následné probouzení v noci na pálení žáhy.
Proto se snažte stihnout navečeřet dříve než 3 hodiny předtím, než plánujete zalehnout do postele. Je lepší také večeřet něco lehčí a ne příliš velké porce.
e) Provádějte činnosti na podporu spánku jako například meditace
Velmi dobrou věcí na podpoření rychlého usínání je meditace. Meditace zklidní mysl a vám se tak podaří mnohem snadněji usnout.
Meditace by se však neměly dělat, když je člověk příliš vyčerpaný nebo ospalý. V takovém případě meditaci nedělejte a jděte si raději rovnou lehnout do postele.
Více podrobně o způsobech podporujících kvalitní a nepřerušovaný spánek, jakož i věcech, kterým byste se měli vyvarovat píšeme iv tomto článku.
Nebo, pokud chcete vědět o jedné vojenské metodě, která vám umožní usnout do 2 minut, přečtěte si o ní ZDE.
2. Zdravé střeva
Určitě jste to už slyšeli, jak se říká, že 80% naší imunity sídlí v našich střevech. Je to možná trochu přehnané číslo, ale až tak daleko od pravdy zase nebude.
Pokud si chcete zlepšit stav vaší střevní mikroflóry, hlavně přestaňte nebo výrazně omezte konzumaci cukru a sladkých potravin, které podporují množení kvasinek a jiných škodlivých mikroorganismů ve střevech.
Také omezte smažená jídla.
Na druhé straně do svého jídelníčku zařaďte fermentované potraviny jako jsou neochucované kefíry (acidofilní mléka), bílé jogurty (kefíry obsahují větší počet prospěšných bakterií než jogurty), kysané zelí nebo jiné fermentované potraviny.
Velmi dobrou volbou je kombucha, čili kvašený čaj. Návod na její výrobu najdete v tomto našem článku. Kombucha nejenže obsahuje prospěšné bakterie, ale i mnohé jiné látky, které přímo podporují naši imunitu, jako například vitaminy skupiny B, kyselinu glukuronovou a mnohé další.
3. Vyvážená strava
O zdravé stravě jste už toho určitě hodně slyšeli, proto nebudeme se tu o tom příliš rozepisovat.
Zmíníme jen pár hlavních bodů:
- omezit cukry
- snížit příjem nezdravých tuků (řepkový olej, sojový olej a jiné rafinované oleje)
- zvýšit příjem zdravých tuků (panenský olivový olej, kokosový olej, sezamový olej, lněný olej, živočišné oleje bohaté na omega-3 kyseliny -
- sardinky, losos, makrela)
- střídmě s ostatními živočišnými tuky (máslo, vepřové sádlo)
- zvýšit příjem syrové zeleniny a ovoce
- střídmě s masem, upřednostnit "lehčí masa" (drůbež, ryby)
- omezit masné výrobky (salámy, klobásy a podobně)
- střídmě s mléčnými výrobky - lépe fermentované než pasterizované
Je to takový základ, ale mělo by to pro účel podpory imunity plně postačovat.
4. Doplňky stravy
Pokud byste měli dokonale vyváženou stravu v bio kvalitě, tak užívání doplňků stravy není nutné.
No přiznejme si, že doba není ideální, bio potraviny jsou buď nedostupné nebo drahé a ani většina z nás nemá ideální stravu.
V takovém případě připadá v úvahu podpořit imunitu dodáváním tělu některých vitamínů, minerálů a dalších látek.
Je toho opravdu hodně, co můžete dnes na imunitu užívat a nechceme vás zahltit sáhodlouhé seznamem. Proto se zaměříme pouze na pár, podle nás nejdůležitějších věcí.
a) Vitamín D
Vitamín D je pro dlouhodobou imunitu zřejmě nejdůležitější vitamín. Důležitější než vitamin C (ten je spíše důležitý z krátkodobého hlediska, vitamin D z dlouhodobého).
Proto i na jaře bývá nejvíce respiračních onemocnění, protože po zimě má tělo vyčerpané zásoby vitamínu D.
Nejlepším způsobem, jak získat vitamin D, je venku na slunci. Avšak v dnešní době, kdy úřady vyzývají zdržovat se doma, může být dosažení přírodní tvorby vitamínu D problematické.
Doporučujeme proto kromě snahy o pobyt na slunci si nyní doplňovat vitamin D doplňky. Ty najdete běžně dostupné v téměř každé lékárně.
Nejlepší formou doplňkového vitaminu D je cholekalciferol, respektive vitamin D3.
b) Vitamín C
Jak jsme již uvedli, dokud vitamín D je důležitý spíše z dlouhodobého hlediska, vitamín C je důležitý při akutních onemocněních.
Vitamin C má antioxidační účinky (odstraňuje volné radikály), pomáhá regeneraci tkání a podporuje imunitní systém.
Pokud nejste akutně nemocní doporučujeme užívat preventivně 500 až 1000 mg vitaminu C denně. V případě onemocnění zvýšit dávku na 2000 až 3000 mg denně.
Zde se žádá doplnit, že vitamín C onemocnění sice nezabrání, ale měl by zmírnit intenzitu jeho projevů a urychlit zotavení se z nemoci.
c) Další doplňky na podporu imunity
Vitamin D a C jsou takový základ, který by měl pro většinu lidí postačovat.
Pokud byste však chtěli svoji imunitu podpořit ještě více, tak si k nim můžete ještě přidat následující věci:
- beta glukany (houby jako jsou hlíva ústřičná, reishi, maitake či shitake)
- minerály zinek, selen, jód a hořčík
- vitamíny A, E a vitaminy skupiny B (B-komplex)
- bylinky echinacea a aloe vera
5. Pohyb a omezení stresu
Také nezapomeňte na pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu a slunci - podle možností, jak to situace dovolí.
Netřeba zapomínat, že pohyb venku mimo lidí není pro šíření nákazy problémový. Proto procházky v přírodě, pokud se vyvarujete kontaktů s jinými lidmi, nejsou rizikové.
Ještě poslední, ale velmi důležitá věc - vyhýbejte se stresu!
Je známo, že stres je silným faktorem, což značně oslabuje imunitní systém. I přes hektické době proto berte život s rozvahou a klidem.
Závěr
Samozřejmě, pro posílení imunity by se dalo udělat řadu dalších věcí, ale snažili jsme se v tomto článku přinést jen to nejdůležitější, abychom vás informačně nezahlcovali.
Dodržování zde uvedených doporučení by mělo váš imunitní systém dostatečně připravit na zvládnutí téměř každé situace. Držíme palce!