Tabulka, kterou byste měli mít na lednici. Hlídejte si krevní tlak, protože se vám určitě bude hodit tato pomůcka,

0
(0)

Dalibor , 07. 05. 2021

S věkem přichází řada nepříjemných onemocnění, kvůli kterým je potřeba měnit životní styl a v určitých věcech se omezovat. Mezi choroby, které nás mohou postihnout, patří i kardiovaskulární onemocnění, tedy onemocnění srdce a cév. Abyste těmto komplikacím předešli, je dobré pravidelně kontrolovat krevní tlak, jehož výkyvy vás mohou upozornit na některou z mnoha chorob. Dnes už nemusíte navštěvovat lékaře kvůli každému měření – existují totiž nepřeberné množství domácích tlakoměrů, jejichž přesnost se shoduje s lékařským vybavením. Dále už potřebujete jen znalost normálních hodnot krevního tlaku – ty najdete v následující tabulce.

Jak se v tom vyznat?

V levém sloupečku najdete věk, podle kterého si vyhledáte odpovídající hodnoty. Druhý sloupeček obsahuje minimální možnou hodnotu krevního tlaku, tedy diastolický tlak. Pokud jsou vámi naměřené hodnoty nižší než číslo uvedené v této kolonce, mohla by být na vině hypotenze, která se však v běžných případech nijak neléčí. Někteří lékaři doporučují na zvýšení krevního tlaku pravidelné pití kávy, protože kofein, jak je známo, způsobuje zvýšení srdeční frekvence a s ní se automaticky zvyšuje i krevní tlak.

Ve druhém sloupci najdeme normální hodnoty krevního tlaku, které jsou optimální pro každého zdravého jedince. Třetí sloupec ukazuje vysoký krevní tlak, tedy systolický, který může značit hypertenzi. Rozvoji hypertenze lze zabránit několika zásadami, které je ale potřeba poctivě dodržovat. Tlak by měl klesnout pod 140/90 mmHg (milimetr rtuťového sloupce) pomocí těchto opatření:

  • eliminace nadváhy
  • dodržování dietních nařízení s nízkým obsahem soli (maximálně 4 g soli denně)
  • strava s nízkým obsahem tuků, bohatá na vitamíny a minerály
  • konzumace mořských ryb s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (např. losos)
  • pravidelné cvičení (běh, chůze, cyklistika, plavání)
  • minimalizace stresu
  • omezení zdraví škodlivých návyků (kouření, konzumace alkoholu)

Zásady pro správné měření

Aby bylo měření přesné, je potřeba dodržet určitý postup. Měření provádějte certifikovaným přístrojem nejméně po dobu 5 minut. Manžeta tlakoměru by měla být ve výšce srdce, ne přímo nad loktem. Na závěr – tlak v manžetě uvolňujte velmi pomalu, předejdete tak zkresleným výsledkům.