Důvody proč nepít vodu z balených plastových flašek vody! Jaké jsou zdravotní rizika?

0
(0)

Tomáš , 28. 11. 2018

Pitná voda ve láhev je novodobým vládcem co se pití tekutin týká. Ano, je možné, že voda z vodovodního kohoutku není taka lahodná jako ta z lahví, ale nemyslete si, že bude i zdraví prospěšnější.

Nabízíme vám několik důvodů, proč je lepší nekupovat vodu v plastových lahvích (nebo alespoň zredukovat její koupi):

Plastové lahve mohou uvolňovat chemikálie

Plastové láhve jsou mnohem měkčí, pokud se jistý čas ocitnou na slunci. Plast se pod vlivem slunečního záření začne pomalu tát. A teď se zamyslete, kolik špíny se dostane do vody, kterou pijete.

Chemikálie v plastových výrobcích mohou kontaminovat obsah, který my následně konzumujeme.

Jednou z nebezpečných látek je BPA (Bisfenol) – chemická používaná při výrobě plastů, která se chová jako hormon a dokáže ovlivnit vývoj mozku u kojenců. Dokonce i plasty, které neobsahují tuto chemickou látku, nejsou tak bezpečné.

Voda z lahví pochází z vodovodního kohoutku

Viděli jste už množství reklam, kde tvrdí, že voda pochází z nejčistších zdrojů podporujících zdraví člověka. Je to ale skutečně tak?

Možná vás to překvapí, ale až 25% vody prodávané v lahvích pochází z obyčejného vodovodního kohoutku. Vaše voda tak nepochází ze žádných nepředstavitelných oáz klidu a nedotčené přírody.

Čistá pramenitá voda, která údajně pochází z nějakého horského potůčku je jen reklamou na zachování popularity značky. Nic víc.

Balená voda umí být nebezpečnější než ta z vodovodu

Voda z vodovodního potrubí musí splňovat všechny normy, to ale neplatí pro vodu balené v láhvi.

Nedostatečná kontrola balené vody může způsobit, že je méně bezpečná. Taková voda s největší pravděpodobností obsahuje více škodlivých látek než voda z kohoutku.

Pozitivní pověst o čistotě balených vod je jen jakousi iluzí. Ve skutečnosti nemáte ponětí, jak byla zpracována a co všechno se v ní může nacházet.

Nemá žádné prokazatelné výhody

Mnoho lidí zpochybňuje kvalitu vody z vodovodu raději dá přednost PET lahvím. Pokud i vy patříte k těm, kteří si myslí, že balená voda je zdravější, s největší pravděpodobností jste na velkém omylu.

Výzkumníci nenalezli žádný důkaz potvrzující výhody vody v lahvích. Jinými slovy, voda z lahví nemá pro náš organizmus žádný přínos, pokud nepočítáme, fakt, že uhasí žízeň.

Produkce plastových lahví ničí životní prostředí

Výroba plastových lahví je něco, co pro nás a naše životní prostředí představuje obrovský problém.

Podle pacifického institutu vysoká poptávka po plastových lahvích na vodu znamená, že každoročně použijeme více než 17 milionů barelů ropy. Nyní se zamyslíte, stojí to za to?

Skládky z plastových lahví

Výroba lahví s vodou je jen začátkem katastrofického scénáře.

Každý rok se zvyšuje počet skládek s plastovými lahvemi. Ne všechny jsou však i zpracované, možné je využít přibližně jen 1 z 5 PET lahví. Zbytek jednoduše znečišťuje naši planetu. A pro informaci: 1 plastová láhev se rozkládá 450 let.

Balená voda není levná

Vodu z vodovodu má k dispozici většina z nás. Nemusíme za ní nikam chodit, protože ji máme rovnou pod nosem. Pokud mluvíme o financích, stačí jen porovnat, kolik peněz utratíte za pravidelné nákupy balené vody a kolik utratíte z vodovodního kohoutku. Ten rozdíl stojí za to!

Pro výrobu plastových lahví je potřeba obrovské množství vody
Zní to trochu zvláštní, ale na výrobu samotných lahví je potřebných hodně vody. Ve skutečnosti si tento proces vyžaduje více vody, než je možné nalít do jedné láhve!

To znamená, že na výrobu jedné láhve potřebujeme přibližně 6-7 lahví vody. Jak můžete vidět, je mnohem jednodušší nalévat si vodu z vodovou a zároveň šetřit zásoby pitné vody.

Voda z vodovodního kohoutku je bezpečná

Předtím, než voda vstoupí do každého městského kohoutku, musí projít desítkami kontrol a testů. Díky tomu ji lze považovat za bezpečnější variantu.

A jakou vodu preferujete vy?