Pokud držíte své dítě za ruku tímto způsobem, okamžitě přestaňte. Můžete mu způsobit vážné zdravotní problémy

4.6
(56)

Dalibor , 17. 12. 2019

Už dříve se prokázalo, že dotyk dítěte s kůží matky a naopak, je velmi důležitý. Rovněž je důležité i nošení dítěte, a to nejnovější často právě v nosiči, kdy může být dítě velmi blízko u matce.

Nošení dítěte na rukou je však velmi diskutabilní záležitost, a to hlavně ve způsobu, jakým ho držíte. Portál Brightside informoval o několika způsobech držení, kterým byste se měli vyhnout, respektive jejich nahradit jiným. Množství běžných metod může poškodit zdraví dítěte a právě proto byste tomu měli věnovat zvýšenou pozornost.

Podepřená hlava

Když držíte dítě, je velmi důležité, abyste podpíraly jeho hlavičku. Novorozenci nemají vyvinuté svaly na krku a kdyby nebyl správně podepřen, mohlo by jim to způsobit potíže s dýcháním a zranění.

Nosič dětí

Ačkoli nosič považuje velké množství maminek za výbornou pomůcku a možnost být svému dítěti na blízku, je důležité, aby i tam bylo správně umístěny. Nohy by jim určitě neměli jen tak viset, protože to může vést k onemocnění kyčlí. Lepší je, když jsou mírně pokrčené.

Kam namířit tvář

Tvář vašeho děťátka by měla být během nošení nad vaším ramenem, určitě ne na něm. Tehdy můžete opět ohrozit jeho dýchání a také se může kousek vašeho oblečení dostat do jeho úst.

Změna stran

Pokud máte tendenci vaše dítě nosit jen na jedné straně, určitě byste to měli měnit. Nejen, že je to lepší pro vás a pro vaši páteř, aby byla zatížena rovnoměrně, podobně je to i s vaším dítětem, kdy se krční svaly na jedné straně mohou vyvíjet méně a dítě může mít později problémy s otáčením hlavy.

Páteř

Dítě byste neměli držet jen za zadek a hlavičku. Kromě toho, že to není moc bezpečná poloha, páteř je v tomto okamžiku zatížena kvůli nedostatečné podpory zad. Proto byste jednu celou ruku měli přesunout tak, aby byla zároveň podporou zad.

Tváří k sobě

Mnoha dětem se nelíbí, když nevidí na své okolí, ale určitě je mnohem bezpečnější, když je tváří k vám a můžete na něj vidět. Je pro vás těžší ho ovládat, ale zároveň je to lepší pro jeho držení těla, hlavně když nezapomenete podpírat nohy a záda.

Ruce a předloktí

Hodně rodičů má tendenci táhnout dítě za ruku do školky, zejména tehdy, když neposlouchá. Je jasné, že to není vůbec dobré, hlavně pro děti, které ještě nemají pět let. Děti mají slabé kosti, které sílí právě lety a častým tažením byste jim mohly způsobit to, že loketní kost bude v kloubu částečně posunuta.