Co znamená číslo na obalu barvy na vlasy? Díky němu poznáte, která barva je právě pro vaše vlasy ideální

4.8
(72)

Dalibor , 13. 12. 2019

Správná volba je alfou a omegou domácího barvení. Zbytečně budou naše vlasy po barvení krásné, lesklé a vyživené, když jejich barva je úplně jiná, než jste si vysnili.

Skutečná loterie

Při regálech dokážeme stát i půlhodiny, dokud si vybereme takovou barvu, která nám podle našeho úsudku přistane nejvíce. Ruku na srdce dámy, která z vás tajně netoužila, aby byl výsledek takový zářivý a úchvatný, jak je na modelce na obrázku? Pravda je však většinou kdesi zcela jinde. Výběr té "osudové" barvy na vlasy je často úplná loterie. Každá z nás se řídí vlastními kritérii. Pro jednu je rozhodující značka, jinou zaujme poutavé balení, zda maska, nebo jiný přípravek po barvení grátis. Největší chybu však děláme, když si barvu vybíráme podle atraktivnosti na obalu. Jak se říká, kdo ví, ten umí. Pokud bychom věděli i my, pak bychom nezažívalo to zklamání smíšené s hrůzou, které se nám zrcadlí v očích po smytí barvy na vlasy.

Tajemství čísel

Náležitou pozornost byste při výběru té správné krabičky věnovat číslům. Není to nic složitého, vždy jejich vidno, většinou bývají umístěny vedle názvu barvy. Na základě těchto čísel byste si vždy měli vybírat okruh barvy. Pokud ovšem nechcete radikální změnu, která bude zcela jiná než váš původní odstín. Tyto okruhy se na jednotlivých barvách rozšiřují. Pointa je však v tom, že pokud zjistíte, který okruh je váš odstín, pak se v obchodě budete soustřeďovat na užší rámec balíčků a výsledek bude věrnější.

1 - černá

2 - temný až tmavý kaštan

3 - tmavě hnědá

4 - kaštanová

5 - hnědá až středně hnědá

6 - středně hnědá s nádechem do světlé

7 - světle hnědá

8 - světle hnědá až špinavý blond

9 - špinavý blond

10 - světlý blond

11 - 12 - velmi světlý blond, zesvětlovač

Jak se v tom vyznat?

Při takovém jednoduchém počítání je ještě všechno v pořádku. Problémy přicházejí až tehdy, když zjistíte, že čísla barev jdou ještě hlouběji. Musíte totiž rozlišovat i přírodní odstíny, se kterými jsme vás seznámili výše, a pak ty uměle vytvořené.

0 - přírodní odstíny

1 - popelavá, fialový pigment

2 - fialová

3 - zlatá

4 - měděná

5 mahagonová

6 - červená

7 - kávová

Někde čísla, jinde písmena

Aby toho nebylo málo, výrobci své vysvětlivky ukrývají i za písmena. Na některých barvách se tedy můžete setkat ne s čísly, ale s písmeny, které označují barevné ohraničení.

C - popelavá

PL - platinová

A - super zesvětlení

N - přírodní barvy

E - béžová

M - matná

W - hnědá

R - červená

G zlatá

K - měděná

I - intenzivní barvy

A, F nebo V - fialové odstíny

Úroveň barevnosti

Abyste zjistili, jak dlouho a jak intenzivně vám barva na vlasech vydrží, měli byste si také dobře prostudovat krabičku a hlavně odstavce malými písmenky. Pod číslicí "0" bývají zašifrované barvy s nízkým a krátkodobým efektem. Jde zpravidla o šamponové barvy, či spreje.

"1" značí, že v barvě není amoniak ani peroxid, to však znamená, že vaše barva bude jen jemná, osvěží a trochu zabarví vlasy, dodá jim lesk, efekt však bude krátkodobý a vydrží jen několik umytí.

"2" značí přítomnost peroxidu, někdy i amoniaku. Barva vydrží asi 3 měsíce.

Pod číslem "3" se ukrývají nejodolnější barvy, které vydrží nejvíce umytí a zároveň vaši přirozenou barvu opravdu změní.

Samozřejmě, kromě symbolů na obrázcích uvedených v originálním obalu by také měly být zváženy, a to zejména jejich vlasy. Ujistěte se, že vzít v úvahu skutečnost, že pro-zbarvení, zvýraznění nebo prostě rozjasní.

Při výběru barev byste si tedy měli dva krát rozmyslet, kterou si vezmete. Pokud vám opravdu záleží na výsledném efektu, vybírejte si odstín pečlivě a klidně si při nejbližší návštěvě drogérie vezměte s sebou i tento manuál. Experimentovat s vlasy se nevyplácí. Při každé ženě totiž platí, že vlasy jsou korunou krásy, proto jsou výstřelky bez rozmyslu opravdu nesprávnou volbou. Hodně štěstí!