Bezinky patří mezi nejčastěji používané léčivé rostliny na světě. lidé ji už celá staletí používají k léčbě infekcí a zánětů a staří Egypťané ji používali na zlepšení zdraví pokožky a k léčbě popálenin. I dnes květ černého bezu mnoho lidí stále sbírá a používá jako přírodní lék na mnoho různých onemocnění.
Bezinky a její účinky na zdraví
Černý bez je účinnou bylinou, která dokáže "udělat" mnohé zdravotní problémy, podívejte se na to a snad pomůže i Vám.
- Silná podpora imunity, chrání buňky před radikály
- Antivirové, antibakteriální účinky
- Antiseptické a detoxikační účinky
- Mírné antibiotické účinky
- Podporuje pocení (chřipka ...)
- Podporují trávení, pročišťují trávicí trakt
- Odstraňuje zácpu, upravuje stolici
- Odstraňuje plynatost a bolesti břicha
- Udržuje zdravé dýchací cesty
- Eliminuje záněty, kašel a hleny
- Vhodná při rýmě, chřipce, alergii, bronchitidě
- Močopudný účinek, čistí ledviny a močové cesty
- Uvolňuje z těla kyselinu močovou
- Eliminuje bolesti kloubů (revma, Dna ...)
- Zklidňuje nervový systém
- eliminuje stres
- Zmírňuje bolesti a křeče (migréna, břicho)
- Podporuje hojení pokožky (vyrážky, ekzémy, poranění)
- Dezinfikuje a urychluje hojení kůže
Říká se, že bezinky je jednou z nejvíce léčivých rostlin na světě, protože obsahuje velké množství flavonoidů, karotenu, vitamínu C.
Dosud bylo známo, že je velmi nápomocná při chřipce, ucpaných dutinách, bronchitidě, astmatu a alergiích. Také zlepšuje imunitu a pomáhá při cukrovce a zácpě.
Čaj proti kašli
Čaj ze sušeného květu pomáhá při přetrvávajícím a suchém kašli. Tento čaj můžete dát i dětem, ale je důležité, abyste se nejdříve poradili se svým lékařem. Vše, co musíte udělat, je sušit květiny na tmavém a suchém místě. Připravujeme jako klasický čaj - zalijeme vařící vodou, přikryjeme a necháme 10 minut louhovat. Pijeme při kašli.
Jemná pleťová voda
Baza je zázrakem pro citlivou pokožku. Vyrábí se nalitím dvou šálků vařící vody na 25 gramů sušeného květu - zakryjeme a necháme louhovat, dokud nevychladne. Po vychladnutí sceďte a uchovávejte v čisté skleněné nádobě a chlaďte.
Namočte kousek vatového tampónu do tekutiny a očistěte si obličej. Zklidňuje a osvěžuje citlivou pokožku. Voda by měla být používána během následujících tří dnů.
Ocet z bezu
Pravý bezový ocet se dělá ze sušených květin. 1 kg sušených květů se zalije 1 litrem octa a nechá se to celé 8 dní na teplém místě louhovat. Po louhování se to procedí přes plátno nebo kávový filtr. Tento ocet má využití nejen při vaření, ale má také chladivý účinek a může se využívat na obklady.
Bezinkový sirup na zimu
Je úžasný na zimu do čaje, nebo v létě do osvěžující limonády. Takto ho dělala i naše babička.
potřebujeme: - 45 ks větších květů
- 3 citrony
- 2 kg cukru
- 2 litry vody.
postup:
Květy bezu omyjeme jeden po druhém. Do hrnce dáme cukr a přidáme k němu vodu, vaříme na slabším ohni, dokud se cukr nerozpustí. Přiveďte k varu, odstraňte z tepla, přidejte šťávu ze dvou citronů (pokud máte bio citróny, můžete přidat i se slupkou). Když je sirup vlažný, přidejte omyté květiny, pak přikryjte nádobu a vložte ji do chladničky na 4 dny. Během této doby se sirup několikrát promíchá. Po 4 dnech se sirup zfiltruje, přelije do uzavíratelných sklenic a sterilizuje. Sirup se skladuje na chladném místě.