9 věcí, které byste nikdy neměli dělat s prázdným žaludkem

0
(0)

Dalibor , 21. 05. 2020

"Jste tím, co jíte." Určitě jste už slyšeli toto známé pořekadlo. Avšak na naše zdraví má velký vliv i to, co děláme před samotným jídlem.

Existuje 9 věcí, které byste neměli dělat zvláště tehdy, pokud máte prázdný žaludek, nebo pokud již uběhly alespoň 2 hodiny od vašeho posledního pokrmu. No a právě o těch si více řekneme v dnešním článku.

Jako bonus vám ještě na závěr prozradíme, co naopak máte dělat v případě, když pociťujete hlad.

1. Neužívejte protizánětlivé léky

Běžné léky proti bolestem a zánětům, například acylpyrin, paracetamol či ibuprofen, by se neměly užívat nalačno.

Nejenže se tím sníží jejich účinek, ale mohou vyvolat vážné zdravotní problémy, jako například krvácení v žaludku nebo ve střevech.

Mléko zvykne snižovat nežádoucí účinky těchto léků. Pokud ho nemáte po ruce, pak při jejich užívání alespoň vypijte dostatek čisté vody.

2. Nepijte kávu

Dokonce i káva bez kofeinu stimuluje produkci žaludečních kyselin, které mohou při prázdném žaludku vyvolat pálení žáhy nebo další potíže trávicího systému.

Pokud po kávě na prázdný žaludek navíc přeskočíte snídaně, výsledkem může být nedostatek serotoninu a špatné nálady po celý zbytek dne.

Pokud se nedokážete vzdát zlozvyku pít kávu jakmile první věc ráno, aspoň si do ní nalijte mléko nebo smetanu. Podobně jako v předešlém případě, i při kávě dokáže mléko tlumit její nežádoucí účinky na žaludek.

Také je lepší pít přirozenou kávu než instantní.

3. Nepijte alkohol

Bez jídla se rychlost absorpce alkoholu do krve zdvojnásobuje a blíží se efektivnosti toho, jako kdyby byl přímo vstřikován do žíly.

Zároveň se zeslabuje odbourávání metabolických produktů alkoholu a výsledkem bývá silná opice. Rychlý účinek alkoholu na tělo má neblahé následky na vaši játra, srdce i ledviny.

V případě, že se ocitnete v situaci, kdy vám je nabídnut alkoholický nápoj a vy jste nic nejedli, zvolte si chlazený, nebublinkový alkoholický nápoj. Tento druh se vstřebává pomaleji.

Pokuste se také sníst alespoň jeden malý chlebíček, ideálně takový, na kterém je máslo (tuk váže alkohol).

4. Nežvýkejte žvýkačku

Žaludeční kyseliny, které se vylučují během žvýkání žvýkačky poškozují výstelku žaludku. Časté žvýkání nalačno může vést ke vzniku gastritidy.

Je vědecky dokázáno, že lidé žuvajúci žvýkačky upřednostňují jídla rychlého občerstvení jako jsou hranolky či různé sladkosti před ovocem a zeleninou.

Když už žujete žvýkačky, zvolte si alespoň takové, které obsahují přírodní sladidla jako xylitol a sorbitol před cukrem, cyklamátem sodným nebo aspartamem.

Také se nedoporučuje žvýkat žvýkačku déle než 10 minut, dokonce ani na plný žaludek.

5. Nechoďte do postele

Hlad a nízká hladina cukru v krvi nám brání usnout, způsobují mělký spánek a vyvolávají předčasné buzení.

Zajímavé také je, že nedostatek spánku zvyšuje hladinu hormonů hladu. To je důvodem, proč potom druhý den po vynechané večeři více jíme.

Najíst se před spaním však také není dobrý nápad. Nejlepší je dát si tehdy sklenici teplého mléka s medem.

Mléko obsahuje vápník a hořčík - minerály, které podpoří spánek. Med zase zvýší hladinu glukózy v krvi a umožní nám snadněji usnout.

6. Intenzivní necvičte

Existuje názor, že cvičení na prázdný žaludek spaluje více kalorií. Pravdou však je, že to neovlivní úbytek tuku, ale úbytek svalové hmoty ano.

Kromě toho se s prázdným žaludkem cvičí obtížnější, protože vám chybí energie.

Namísto intenzivního cvičení dělejte raději aerobik. Předtím si však dejte malé občerstvení, protože každé cvičení zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin, což bývá pro žaludek škodlivé.

7. Nenakupujte ani si nedělejte nákupní seznamy

Všichni víme, že hlad nás přinutí kupovat více potravin v supermarketu než kolik skutečně potřebujeme.

Podle výzkumu, vnitřní signál "potřebuji jídlo" se promění na "chci víc" a člověk pak tento vnitřní hlas i poslouchá a více nakupuje.

Nákupní seznamy si proto připravujte dopředu a vždy jen tehdy, když jste najedení. Ušetření peněz v obchodech také pomáhá, pokud platíte hotovostí namísto platební karty.

8. Nepijte džusy z citrusového ovoce

Kyseliny a tuhá vláknina v citrusovém ovoci dráždí prázdný žaludek, což je zvláště nebezpečné u lidí s gastritidou nebo žaludečními vředy, případně zvýšeným rizikem na tato onemocnění.

Výjimkou je jen pití vlažné vody smíchané s trochou čerstvé citronové šťávy vypité ráno po probuzení. I zde by však měly následovat snídaně.

Čerstvě vytištěn džus z pomerančů, grapefruitů je dobré si také rozředit s vodou v poměru 1: 1 u lidí se žaludečními problémy nebo 2: 1 u ostatních (2 díly džusu, 1 díl vody).

9. Nehádejte se

Výzkum prokázal, že když jsme hladoví, spíše se pohádáme. Je to proto, že i sebeovládání vyžaduje energii, jejíž během hladu máme pomálu.

Pokud nemáte čas se před vážnější debatou najíst, pak alespoň vypijte nějaký teplý nápoj a nabídněte ho i druhé osobě.

Vaše diskuse pak bude takto mnohem plodnější a příjemnější.

Co naopak dělat, když jste hladoví

Nyní si zřejmě myslíte, že vám řekneme, abyste najedli.

To sice můžete udělat, ale existují však i věci, které během hladu uděláte dokonce lepší než tehdy, když jste najedení.

A. Řešení problémů

Při hladu je pozornost a koncentrace vyšší než během sytosti. Vyplývá to z pradávných instinktů, když se naši hladoví předkové museli soustředit na ulovení potravy.

Hormon hladu ghrelin pomáhá také při různých dalších činnostech vyžadujících mozkovou aktivitu.

B. Dělání rozhodnutí

Pokud se neumíte rozhodnout co chcete, například zda červenou sukni nebo modrou bundu (nebo cokoli jiného), pokuste se toto rozhodnutí učinit na prázdný žaludek.

Výzkum potvrzuje, že hlad vede lidi k úspěšnějším, ačkoli více impulzivním rozhodnutím.

Samozřejmě nevyužívejte tuto metodu tehdy, pokud se jedná o vážné rozhodnutí ve věcech financí, vztahů či jiných vážných věcí.

👍 Tento návod je užitečný