Málokdo si uvědomuje, kolik škodlivých jedů k nám každý den doputuje z Číny v podobě produktů, které kozumujeme. Všichni známe skandály s toxickými látkami v hračkách pro děti nebo v elektronice a proto není žádným překvapením, že toxické látky najdeme i v potravinách. Pokud se chceme v budoucnu vyhnout zdravtoním problémům jako je rakovina měli bychom se vyhýbat těmto 7mi produktům z Číny, které jsou pro lidské tělo hotovou hrozbou.
Čínské produkty
U mnoha lidí při nákupu rozhoduje cena a nejčastěji je to cena ta nejnižší. Jenže čím nyžší cena daného produktu je, tím spíše bychom měli věnovat svou pozornost výrobci a konkrétnímu složení daného produktu.
V mnoha evropských zemích nejsou skandály kolem činských produktů žádnou výjimkou a to ani tady u nás.
Za všechny případy mluví velký skandál, který se udál před 11 lety. Číňané se neostýchali přidat chemikálii melamin do dětského sušeného mléka. Díky tomu bylo v tu dobu hospitalizováno přes 300 000 malých dětí, kterým jejich rodiče toto mléko zakoupili. Velké procento těchto dětí si do života odneslo trvalé poškození ledvin.
Tilapia
Tilapia je ryba, která se velmi podobá našemu českému kaprovi. Tato ryba žije v bahnitém prostředí a živí se plaktonem nebo nečistotami, které najde v bahně nadně rybníku nebo řeky.
Tilapie je jedna z nejlevnějších ryb, kterou můžeme v našich potravinách zakoupit. Díky své nízké ceně je tato ryba často využívána ve školních jídelnách nebo vývařovnách. Z 80% se ale jedná skutečně o rybu doveženou z Číny nikoliv vypěstovanou v našich podmínkách.
Problémem je to, že řeky v Číně jsou již dlouhodobě toxicky znečištěné a díky tomu je konzumace ryb žijících v těchto řekách pro lidské tělo velmi nebezpečná.
Sůl
Všichni si pamatujeme skandál ohledně posypové soli, ale nebezpečí neustálo ani nyní. Číňané poměrně běžne přidávají do konzumní soli tu technickou, proto kupovat levnou sůl z číny určitě není dobré.
Jablečný džus
Pokud patříte mezi milovníky jablečného džusu, dejte si velký pozor abyste při pokusu o ušetření pár peněz nehazardovali se svým zdravím. Číňané nijak netají, že na pěstování ovoce a zeleniny použivají nebezpečné toxické přípravky. Dokonce poměrně běžně používají i ty, které jsou úředně zakázané.
V západní Evropě je až 50% dovážených džusů právě z Číny.
Treska
Velká míra tresek, kterou po evropě v obchodě seženeme, pochází právě z Číny. Opět je problémem trvale znečištěné moře, které Čínu obklopuje. I přesto ale zde rybáři ryby loví a následně prodávají. Ryby žijící v těchto vodách nám mohou přivodit vážná onemocnění.
Česnek
Téměř polovina prodávaného česneku na našich pultech je ten čínský. Stejně jako u džusu je zde problém s pesticidy, které číňané používají na pěstování a to i česneku.
Nejenže čísnký česnek je méně intenzivní a obsahuje méně prospěšných látek, ale především obsahuje chemikálie, které pěstitelé použili.
Současně je problémem i chemická látka, která má zajistit vybělení česneku. Uznejme všichni, že žlutý česnek bychom si asi nekoupili, ale hezký, velký a bílý česnek za nízkou cenu už ano.