Existuje několik studií, které tvrdí, že japonské děti jsou zdravější než děti z jiných zemí. Možná je to kvůli zdravému životnímu stylu, který vedou, a který by byl prospěšný i pro ostatní děti žijící na tomto světě.
V mnoha asijských zemích jsou děti vychované v zdravějším prostředí a učí se návykům, které děti z evropských zemí možná vůbec neznají. Zde jsou některé z nich:
Dodržování hygieny očí
V několika čínských školách byly stanoveny omezení pro zdraví dětských očí. Věří, že zvyk naklánění se příliš nízko nad knihu může poškodit dětské oči. Nejsou až tak daleko od pravdy.
Omezovače umožňují dítěti udržovat bezpečnou vzdálenost, jakož i zajistit správné držení jejich těla.
Trénink masáže očí
Na většině základních a středních škol v Číně se v prvním ročníku děti učí cvičit se svým zrakem. Jsou přesvědčeni, že tím zlepší svůj oběhový systém a uvolní oční svaly.
Součástí schématu je i masáž očních partií. Dětem se doporučuje, aby to dělali dvakrát denně.
Učení se na čerstvém vzduchu
V celé Číně po dobu několika let probíhá přijat vnější učební systém. Žákům poskytuje potřebnou dávku vitamínu D.
Chůze venku také snižuje stres z pobytu ve třídě a zlepšuje psychický stav dítěte, čímž přispívá k lepším studijním výsledkům.
Nošení roušek
V zimě jsou lidé mnohem náchylnější na nachlazení, protože se nacházejí v teplých místnostech přeplněných choroboplodnými zárodky.
V Japonsku se nemocní lidé a lidé s alergiemi chrání rouškami, které je zabraňují vdechovat choroboplodné zárodky a snižují šance na přenos zárodků na jiné lidi. Děti nejsou žádnou výjimkou, také nosí roušky v případě propuknutí chřipky či nachlazení.
Online vysílání hodin
Čína nezaostává ani pokud jde o inovativní vzdělávání. Když špatné počasí zabraňuje dětem jít do školy, učitelé vedou přímé vysílání hodiny z prázdné třídy.
Děti tak mají stále možnost studovat i z bezpečí svého domova. Tento nápad je velmi užitečný a nezáleží na tom, zda jsou školy kvůli špatnému počasí zavřené nebo ne, protože vyučování bude i tak pokračovat.
Malé, ale různorodé porce jídel
Japonci mají polední program navržen tak, aby pomohl hladovějícím dětem v nouzi. Začalo to hned po druhé světové válce, ale moderní protějšek je do značné míry stejný.
Jídlo není podobné tomu ze Západu: jsou rozděleny na menší porce rýže, masa, ryb nebo zeleniny.
Aktivní odpočinek
Volnočasové aktivity jsou důležité pro děti zejména kvůli fyzickému pohybu a slunečnímu záření. V Jižní Koreji se organizují aktivity na čerstvém vzduchu, např. turistika či koupání.
Lidé žijící v městských oblastech se také účastní programů, které poskytují potřebnou přestávku od každodenního života.
Chůze
Chůze patří důležité fyzické aktivitě v mnoha částech Asie. Existuje několik asijských zemí, kde lidé namísto veřejné dopravy preferují své vlastní nohy.
Děti v asijských zemích obvykle chodí do školy pěšky.
Monitorování závislosti na internetu
Poskytnout dětem větší pocit odpovědnosti
Když se rozhodnete přenechat povinnosti na vaše děti, podpoříte tím jejich pocit dospělosti a zodpovědnosti. Japonské děti chodí samy do školy, samy si dělají domácí úkoly a pomáhají uklízet třídy.
To jim zároveň pomáhá být nezávislými a odpovědnými. Tím pádem se také učí, jak se o sebe mají postarat. Nezávislost posiluje jejich charakter a tím pádem nejsou odkázáni od druhých.
Zdravá strava
V asijských zemích se vynakládá velké úsilí na to, aby byly potraviny určené pro děti vždy zdravé. V Japonsku bude hlavním jídlem vždy zelenina. Maso se na rozdíl od ryb nepovažuje za tak důležité, což se odráží i na frekvenci výskytu v jídelníčku.
Tuk, mléčné výrobky a cukr se také nepodílejí na stavbě japonské stravy. Polévka a zdravé ingredience, jako jsou bobule goji, citrónová tráva a zázvor, patří mezi běžné složky používané ve vaření.
Děti pijí čaj
V zemích jako Čína a Japonsko se dětem doporučuje, aby pili čaj, ne Colu či jiné nealkoholické nápoje.
Kromě toho, řeč není o obyčejném čaji, protože japonské a čínské čaje jsou vždy zelené nebo bylinné. Jsou vynikající pro zdraví v podobě mnoha benefitů - zlepšení vidění a snížení stresu.
Inovativní cvičení
Asijské země zdůrazňují, že fyzická aktivita dětí je prostředkem k zajištění jejich zdraví. Na školách proto existují různé programy, jakož i cvičení nebo tanec.
Největší a nejaktuálnější příklad toho, jak Číňané používají inovativní prostředky k udržení své studenty ve formě, je tanec, který může na první pohled připomínat naši spartakiádu.