10 věcí, které se stanou s vaším tělem, pokud budete chodit na procházky každý den

4.8
(57)

Dalibor , 14. 12. 2019

Slyšeli jste už o Hippokratova výroku, že "Procházky jsou nejlepším lékem pro člověka" ? My bychom však rádi zašli ještě dál a dodali, že procházky zkombinované s kvalitním spánkem a stravou vám mohou pomoci vyhnout se lékařům úplně.

Každodenní procházky

Už tak málo, jak je každodenní 15 až 30 minutová procházka, dokáže drasticky změnit vaši postavu i zdraví. Platí to tak o zdraví těla, tak mysli. Navíc, chůze je zcela zdarma, lehká a nenáročná. Připravili jsme pro vás seznam 10 věcí, kterými pravidelná procházka doslova změní vaše tělo.

1. Vytváří pozitivní změny na mozku

Jak ukázala jedna studie , aerobní cvičení nízké intenzity jako je například chůze, předchází vzniku demence, snižuje riziko Alzheimerovy choroby a zlepšuje celkové duševní zdraví. A to už nemluvíme o odbourání stresu a udržování zvýšené hladiny endorfinů v krvi (hormonů štěstí).

2. Zlepšuje zrak

Ačkoliv se na první pohled zdá, že zrak je poslední věcí spojenou s vašimi nohami, ve skutečnosti chůze vašim očím výrazně pomáhá. Například pomáhá chránit před vznikem glaukomů a také snižuje nitrooční tlak, který bývá příčinou zeleného zákalu.

3. Předchází onemocněním srdce

Podle Americké kardiologické asociace není chůze o nic méně efektivní při prevenci kardiovaskulárních onemocnění (jako jsou infarkt nebo mrtvice) než běh. Problémem se srdcem předchází tak, že snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a také zlepšuje cirkulaci krve.

4. Zvyšuje kapacitu plic

Chůze je aerobní cvičení, které zvyšuje okysličení krve, trénuje plíce a odvádí z těla odpadní látky metabolismu a jiné toxiny. Hlubší a kvalitnější dýchání také odstraňuje příznaky některých onemocnění dýchací soustavy jako jsou astma či dušnost.

5. Pozitivně ovlivňuje slinivku

Možná se to zdá těžko uvěřit, ale procházky jsou na prevenci cukrovky mnohem účinnější než běhání. Jeden výzkum ukázal, že během 6 měsíčního testovacího období se ve skupině chodců zlepšila tolerance glukózy (absorpce glukózy buňkami) téměř 6 násobně více než ve skupině běžců 1 .

6. Zlepšuje trávení

Každodenní 30 minutová procházka výrazně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva do budoucnosti. Kromě toho uvolňuje zácpu, zlepšuje přechod potravy střevy a tím napomáhá dobrému trávení.

7. Rýsuje a tónuje svaly

Rýsování svalů a hubnutí lze dosáhnout i pomocí obyčejné chůze. Provedení 10000 kroků se vyrovná intenzivnímu cvičení v tělocvičně, hlavně pokud do toho začleníte intervaly chůze do a z kopce. Navíc výhoda chůze je v tom, že nevyžaduje žádný čas na zotavení. Jinými slovy, nehrozí při ní namožené svaly a vynechání zítřejšího cvičení kvůli nadměrným bolestem.

8. Zpevňuje kosti a klouby

Procházky vám přinesou více kloubní pružnosti, zabrání ztrátě kostní hmoty a dokonce sníží riziko zlomenin. Nadace pro artritidu doporučuje pravidelnou, středně intenzivní 30 minutovou chůzi každý den. Takto si snížíte bolesti kloubů, jejich ztuhnutí i záněty.

9. Ulevuje od bolestí zad

Procházky se mohou stát doslova zachránci života pro lidi, kteří mívají silné bolesti zad při více intenzivních cvičeních. Jelikož chůze má nízkou intenzitu, nebude vyvolávat takové bolesti a nepohodlí v páteři jako například běh.

Navíc, chůze přispívá k lepší cirkulaci krve v rámci páteřních struktur a také zlepšuje držení těla a pružnost obratlů, které jsou pro zdravou páteř velmi důležité.

10. Zklidňuje mysl

Je dokázáno, že chůze zlepšuje projevy deprese, smutku a vyčerpání u pacientů, kteří trpí těmito duševními problémy. No a pokud si dáte procházku spolu s přítelem nebo partnerem, její efekt při zlepšování nálady bude o to silnější.