10 důvodů, proč se vám v noci špatně spí a často se probouzíte

0
(0)

Jan , 10. 03. 2020

Pravidelný nedostatek kvalitního spánku může ve vás zpočátku vyvolávat pocity vyčerpání a únavy. Později to však vede k tloustnutí a dokonce k výskytu různých zdravotních problémů.

V tomto článku vám prozradíme 10 překvapivých důvodů, které mohou být zodpovědné za to, že vám nedaří mít v noci kvalitní a dobrý spánek.


 
Pojďme tedy na to. Zde jsou časté příčiny problémů se spánkem:

 

1. Špatná teplota v pokoji


Přestože usínání v teplé pokojíčku je příjemné, pro spánek to není velmi vyhovující. Ideální teplota v pokoji by měla být mezi 15 až 23 stupňů Celsia.

Snažte se proto na noc v ložnici ztišit radiátor nebo při teplejších teplotách v pokoji si namísto hrubých přikrývek zvolte tenčí pokrývky.

2. Fyzické cvičení


Cvičení stimuluje nervový systém, proto usnout po intenzivnějším večerním cvičení bývá dost problém.

Z tohoto důvodu necvičte později než 3 hodiny předtím, než jdete do postele. Navíc, mnohem lepší je zacvičit si ráno než večer.

3. Špatný časový rozvrh bdění a spánku


Abyste si zcela odpočinuli, vaše tělo potřebuje na to dostatečný čas. Nefunguje to tak, že si dopředu "nadspíte" a pak můžete nějaký čas ponocovat.

Rovněž neplatí, že nedostatek spánku přes týden doženete přes víkend. Nejlepší je jít do postele každý den mezi 22:00 až 1:00 hodinu, v závislosti na tom, kdy ráno vstáváte.

4. Světlo v pokoji


Dokonce i to nejmenší světlo v pokoji, například z pouliční lampy nebo LED diod v budíku, narušuje váš spánkový cyklus.


Zbavte se proto všech zdrojů světla z elektrických zařízení a také pomocí vhodného stínění světla z vnějších zdrojů.

5. Šumy


Jakékoliv šumy, ať už jsou to auta zvenku nebo hlasití sousedé, brání tělu si dobře odpočinout.

Pokud nedokážete odstínit vnější rušivé zvuky, zvažte používání špuntů do uší.

6. Požívání postele na nesprávný účel


Mnoho lidí používá svou postel nejen na spaní, ale na řadu dalších činností jako jsou práce, sledování televize a podobně.

Nedivte se pak, že to má následky i na váš spánek. V posteli by mělo výlučně spát. Svou práci nebo zábavu proto nechte za dveřmi ložnice.

7. Kofein


Není žádným tajemstvím, že kofein potlačuje spánek. No věděli jste, že poločas odbourání kofeinu z těla je až 6 hodin a na jeho zcela odbourání je potřebných až 24 hodin?

Proto nikdy nekonzumujte kávu a jiné nápoje s kofeinem večer. Ideální je mít poslední kofeinový nápoj kolem oběda.


 
8. Vědomé usínání


Nejeden člověk jde do postele, aniž chtěl cíleně usnout. Doufá, že touha po spánku přijde sama od sebe, ale v mnoha případech nepřijde.

Co tedy dělat?

Pokud nedokážete usnout do 20 minut, pak raději vstaňte a jděte si například číst knihu. Ne však počítač nebo tablet, protože světlo z obrazovky blokuje vylučování spánkového hormonu melatoninu.

Pokud nechcete číst, zkuste jinak relaxovat, například dechovými cvičeními, meditací nebo provádějte různé uspávací techniky.

9. Alkohol


Ačkoliv alkohol vám umožní dříve usnout, negativně ovlivňuje rychlé pohyby oka během spánku a také snižuje jeho kvalitu. Vy se pak vzbudíte unavení a s nevolnostmi.

Nikdy nekonzumujte alkohol později než 2 hodiny před spaním. Nejlepší však je nepít ho vůbec nebo jen v minimálním množství.

10. Propracovaná mysl


Lidé často nedají svému mozku vydechnout si od každodenních problémů, dokonce ani večer před spaním. Tok myšlenek, které jím probíhají, mu pak neumožňují vypnout se.

Výsledkem jsou potíže s usínáním, buzení se během noci nebo mělký či nekvalitní spánek.

Řešením je večer se už nezabývat různými starostmi a přesměrovat své myšlenky na něco úplné jiného. Kromě počítání oveček si zkuste například vybavit jména všech zemí začínajících se na určité písmeno.