Znáte léčivé vlastnosti syrovátky? Pomáhá proti stresu a čistí játra a přitom o ní nikdo neví.

0
(0)

Dalibor , 10. 12. 2020

Syrovátka je vlastně zbytkovou tekutinou, která vzniká během výroby většiny mléčných produktů. Jenže byla by velká škoda vyhazovat ji a přicházet tak o cenné vlastnosti ukryté v tomto nenápadném zázraku. S čím vším syrovátka pomáhá a jaké jsou důvody, proč může být vyhledávanou součástí jídelníčku? To vše se dozvíte právě v tomto článku.

Pro malé děti i dospělé

Syrovátka představuje skvělý zdroj živin a prospěšných látek pro malé děti i dospělé. Díky svému složení, které je lehce podobné mateřskému mléku, může být součástí také nejrůznějších příkrmů. Pro dospělé zase nabídne příjem některých důležitých minerálních ve snadno stravitelné a využitelné podobě.

Jak syrovátka vzniká

Hlavně po stlačení usazené hmoty vyrobené z mléka dochází k tomu, že se nahoře oddělí specifická tekutina. Ta se mnohdy neuplatní v další výrobě konečného produktu, ale přesto si zaslouží zvláštní pozornost. Syrovátka je totiž hotovým pokladem z pohledu výživy. Pokud si ji chcete sami doma připravit, nejlépe poslouží kvalitní mléko například od místních farmářů. Nejlepší hodnoty má kozí syrovátka, ale výborná je také klasické kravská.

A kolik syrovátky získáte z mléka? Když máte zhruba 10 litrů mléka a chcete vytvořit sýr, vznikne vám okolo jednoho kilogramu sýra a zbývajících 9 litrů bude tvořit syrovátka, což je skutečně slušná porce, kterou stojí za to využít. Při pití si jenom dejte pozor na močopudné vlastnosti a denně si dopřávejte spíše menší dávky této prospěšné tekutiny, ať nemá váš zažívací systém příliš velký šok a neriskujete problémy s dehydratací.

Co syrovátka obsahuje

Účinnost syrovátky spočívá především v jejím speciálním složení. Tato tekutina z mléka je totiž v první řadě tvořena z 1 % bílkovinami a minimálně 93 % tvoří voda. Právě syrovátka se navíc často využívá pro výrobu speciálních proteinových přípravků, díky své stravitelnosti a optimálnímu složení aminokyselin. Kromě toho dále syrovátka obsahuje další minerální látky a to konkrétně hlavně:

  • Draslík
  • Sodík
  • Hořčík
  • Fosfor
  • Železo
  • Zinek
  • Mangan

S čím může syrovátka pomáhat

Pravidelná konzumace kvalitní syrovátky může představovat výraznou pomoc při celé řadě problémů. Hodí se například ve chvílích, kdy vás trápí přílišná chronická únava a stres. Díky obsahu minerálních látek totiž pomáhá právě s těmito problémy. Představuje dobrou volbu také v případě, kdy chcete bojovat proti obezitě a přejídání. Doporučuje se také pro osoby s vysokým krevním tlakem nebo oslabeným imunitním systémem, který potřebuje podpořit. Svými účinky pomáhá bojovat také proti problémům s játry, kdy tělo čistí od toxinů. Syrovátka se doporučuje i v případě žaludečních potíží, protože je velmi snadno stravitelná a nezatěžuje ta trávicí trakt.