Školní jídelny: zlepšila se úroveň školních jídelen u nás?

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2021

Většina školních jídelen v České republice zvládla zmodernizovat kuchyň. Díky tomu mají žáci i studenti širší nabídku jídel a chutnější jídlo. Pořád u dětí vedou omáčky a sladké obědy. Rozšířila se nabídka potravin i jejich kvalita. Díky tomu mohou školní jídelny nabízet více jídel, ze kterých si mohou žáci i studenti vybírat a jídla jsou chutnější. Tomu v neposlední řadě pomáhají také modernější kuchyně s moderními přístroji a pomocníky. Do školních jídelen chodí většina žáků, kromě nich se v jídelnách stravují také učitelé a další zaměstnanci škol.

Moderní pokrmy ve školních jídelnách

Školní jídelny se v dnešní době snaží do jídelníčku zařazovat i moderní pokrmy a suroviny, ale u žáků i studentů většinou vedou klasická jídla. Nejlepší variantou samozřejmě je, když má školní jídelna možnost vařit více jídel a žáci a studenti si mohou vybírat. To je sice náročnější pro provoz jídelny i kuchaře, ale nedochází tak k situacím, že by žák šel do školní družiny bez oběda, protože mu něco nechutná. Když si může každý z nich vybrat co si dá, alespoň něco vždycky sní. Eliminují se tak i zbytky, ale zejména jde o to, že s výběrem jídla se nají každý žák a nenastávají pak problémy, že by žák ve škole nejedl.

Výběr z vícero možností může být ale i na škodu

Dříve bylo zvykem, že jídelny žákům nabízely pouze jeden pokrm. Nyní už je to spíše minulostí, i když i takové školní jídelny bychom ještě našly. V dnešní tobě už je to ale spíš minulostí. Většina jídelen nabízí už výběr z několika jídel. Nejvíce školní jídelny nabízejí výběr ze dvou až třech jídel, ale najdeme i pár škol, které mají výběr i z vícero pokrmů.

Výhody výběru z vícero jídel jsme si již objasnili výše. Má to ale i jednu nevýhodu. Žáci, kteří mají možnost, vybrat si, jaké jídlo si k obědu dají, si vybírají samozřejmě podle své chuti, a ne podle toho, co je pro ně zdravější a jaké potraviny jejich tělo potřebuje. Všechno má své klady i zápory. Navíc na to, aby si žáci mohli vybírat, co si dají k obědu, musí mít školy prostor, personál, ale i dostatečné vybavení.

👍 Tento návod je užitečný