Zahradník propichuje stonky rostlin měděným drátem a už nemá žádné napadené rostliny plísní či škůdci.

0
(0)

Tomáš , 26. 07. 2021

Chcete ochránit svou úrodu rajčat před napadením různými druhy hub? Můžete vyzkoušet malý trik, který by podle všeho měl dobře fungovat. Ochrání rajčata před pozdní plísní, která se může objevit velmi rychle a poničit úrodu hned na několika místech. Tato nemoc je nebezpečná hlavně pro lilkovité plodiny, kam patří i rajčata.

Co je to vlastně pozdní plíseň?

Jestli chcete úrodu ochránit před pozdní plísní, můžete vyzkoušet trik s měděným drátem. Ukážeme vám, jestli skutečně funguje, ale nejdříve si představíme, co je to vlastně pozdní plíseň. Původcem této choroby je organismus phytophthora. Na světě je spoustu odrůd těchto hub, nejnebezpečnější je Phytophthora infestans. Tato houba umí zničit plodiny různých druhů a během jediné sezony – brambory, papriky, lilky nebo rajčata. Někdy se plíseň může dostat i na ovoce, jsou případy, kdy napadla také zahradní ovocné stromy.

Phytophthora ovlivňuje celou rostlinu – od květů po kořeny. Objevit se mohou praskliny, nebo černá hniloba. Trhliny mohou vést k infekci jinými druhy hub a dalších bakterií. Napadené plody mohou rychle hnít, a pokud je seberete včas, budou mít nepříjemnou chuť a stejně je budete muset vyhodit.

Měď a houby spolu nemohou bojovat

Sloučeniny mědi mohou rychle zničit buňky a ničí všechny bakterie a houby. Proto měď používá mnoho zahradníků k ochraně své úrody, není na tom nic složité a stačí jen několik drátů. Ještě dříve ale museli experimentovat a zjistit, jestli měď bude skutečně fungovat. Proto začaly používat měděné dráty. A tato metoda je v posledních letech velmi populární. Měď ve vzduchu oxiduje a sloučeniny a ionty projdou skrz rajčatové keře. Je ale možné, že se rostliny mědí předávkují, větší množství by plodinu mohlo zabít.

Dráty byste měli používat jen na dospělé rostliny, na kterých se objevily plody. Propichování mladých keřů se bude minout účinkem. K ochraně před plísní můžete měděný drát použít hned několika způsoby. Můžete s ním podvázat stonky. Drát se snadno ohýbá, zafixuje rostliny, které tak ochrání proti poškození. Kořeny můžete drátem také ovázat. Poprvé se tato metoda objevila v Německu. Do země se udělá prsten, do toho se zasadí keř společně s mědí.

Jak tedy měděný drát správně použít?

Jestli chcete rostlinám zajistit preventivní účinek mědi, musíte dodržovat několik pravidel. Rostlinu svažte drátem, nebo obmotejte kořeny, měď můžete také položit do děr, do kterých budete rostliny zasazovat. Jestli budete rostliny drátem propichovat, je to sice také řešení, ale plodiny se mohou poškodit.

Na tuto metodu jsou ale různé názory od zahradníků, kteří ji vyzkoušeli. Někdo ji používá už několik let a jeho rajčata nikdy houby nenapadly. Jiní to sice vyzkoušeli, ale s výsledkem nebyli spokojeni, protože rajčata byla napadena plísní. Je vhodné tuto metodu vyzkoušet, ale musíte vyzkoušet všechny způsoby a podle toho potom vyvodit výsledky.