Zjistěte kolik hodin spánku potřebuje vaše tělo a buďte fit.

0
(0)

Jan , 24. 08. 2020

Jedním z prvních a nejjasnějších příznaků toho, že trpíte nedostatkem spánku, je logicky únava. K tomu se často přidružuje roztěkanost, neschopnost soustředit se, obtíže s rozhodováním a podrážděnost. Poznáváte se v tom? Pak je dnešní článek přímo pro vás.

Proč je spánek důležitý

Tyto symptomy ale nejsou jediným ukazatelem spánkové deprivace. Jedna noc beze spánku nikomu neublíží, pokud se ale jedná o dlouhodobý problém, zahráváte si se zdravím. Málo spánku totiž může způsobovat

  • cukrovku
  • obezitu

Dejte si na to pozor. Dopřejte vašemu tělu dostatek času k regeneraci a obnově. Mozek potřebuje čas, aby se uklidnil a roztřídil veškeré nové informace tam, kam patří. Orgány potřebují zpomalit a odpočinout si. Zjistěte s námi, kolik hodin spánku potřebujete.

Vědci na harvardské univerzitě přišli s výzkumem, který zkoumal kolik hodin potřebujeme v závislosti na věku. Ukázalo se, že každá věková kategorie má jiné potřeby. Pokud bude osoba spát méně, odrazí se to negativně na jejím zdraví.

Každý věk potřebuje jinou dobu spánku

Novorozenci do tří měsíců toho naspí opravdu hodně. Jejich těla se překotně vyvíjí, a proto je nutné, aby spali 14 až 17 hodin každý den. Miminka od 3 do 11 měsíců potřebují 12 až 15 hodin. Děti od 1 roku do 2 let spí 11 až 14 hodin. Předškolní, „školkové“ děti by měly spát 9 až 11 hodin.

Nyní už se pomalu dostáváme běžnější hodnoty. Dospívající ve věku 14 až 17 let mají spát 8 až 10 hodin. Mladistvý od 18 do 25 let 7 až 9 hodin. Dospělí jsou na tom stejně. Pokud je vám 26 až 64 let, dopřejte si spánek, který bude trvat 7 až 9 hodin. Senioři nad 65 let by měli spát alespoň 7 či 8 hodin.

Hlavní důvody problémů se spánkem

Existují dva velké problémy, které stojí za téměř každým případem spánkové poruchy. Jako první je stres. S tím se bohužel lidé potkávají dnes a denně. Ve stresových situacích roste hladina hormonu kortizolu. Jakmile je jeho množství příliš vysoké, tělo má problémy s usínáním a pokud se vám konečně podaří usnout, budete „odměněni“ neklidným a přerušovaným spánkem.

Druhým problémem jsou technologie. Světlo z elektronických zařízení blokuje tvorbu melaninu, který vám pomáhá při usínání. Proto je důležité usínat v temné místnosti bez zářících obrazovek televize či monitoru.