Život s koronavirem: Podle vědců se bude vracet jako chřipka

0
(0)

Dalibor , 30. 04. 2020

To, že pandemie koronaviru neutichne ze dne na den, je všem jasné. Čínští vědci ale varují před tím, že se z covidu-19 stane sezónní záležitost, stejně jako je tomu u běžné chřipky. 

Viry SARS a MERS, které po svém řádění zcela vymizely, byly podle čínských expertů zcela jiným případem.

Nový typ koronaviru se bude totiž pravděpodobně stále vracet, stejně jako chřipka. Může za to jeho schopnost přežívat v těle asymptomatických osob, což jsou lidé, kteří vir pouze přenáší, ale sami na sobě nepociťují žádné příznaky.

Koronaviru se nezbavíme?

„Velmi pravděpodobně půjde o epidemii, která bude lidstvo provázet dlouhou dobu, stane se sezónní a usadí se v lidských tělech,“ uvedl v pondělí novinářům ředitel Institutu patogenní biologie Čínské akademie lékařských věd Ťin Čchi. Pro přežití viru jsou nejdůležitější právě asymptomatičtí lidé, kteří ani nevědí, že se nakazili a takových může být v populaci několik milionů.

Epidemiolog už dříve varoval před tím, aby lidé neveřili spekulacím o vlivu teplého počasí na zánik koronaviru. Podle něho nemá teplo na koronavirus žádný vliv.

Teplo moc nepomůže

„Když se podíváme, jak to bylo v Singapuru nebo Íránu, kde je výrazně teplejší klima, přesto se ta choroba tam rozvíjí, tak nespoléhám na to, že by to teplejší období nějak výrazně limitovalo,“ uvedl v rozhovoru už začátkem března.

„Virus je citlivý na horko, ale jen pokud je vystaven teplotě 56 stupňů Celsia déle než 30 minut, a takové horko nikdy nebude,“ potvrzuje tento názor i šéf infekčního oddělení fakultní nemocnice Pekingské univerzity Wang Kuej-čchiang. I když je koronavirus vnímán jako silnější chřipka, Prymula upozorňuje na to, že u covidu-19 je rozhodující věk pacientů.

„Co se týká koronaviru, predilekční riziko je pro kategorie 65+ a zejména 75+,“ uvedl epidemiolog.