Zbavte se roztočů bez chemie – postačí vám tyto účinné bylinky

0
(0)

Tomáš , 26. 07. 2021

Roztoči patří k nezvaným, ale bohužel také velmi častým obyvatelům naší domácnosti. Vyskytují se v matraci, kobercích, čalounění – a mohou způsobovat nepříjemné zdravotní potíže nejen alergikům, ale prakticky každému. Je tedy potřeba efektivně se jich zbavovat a zamezovat jejich návratu. Jak ale na to? Vsaďte na přírodní prostředky, které jsou levné a šetrné. Poradíme vám, které jsou ty nejlepší.

Jak se k nám roztoči dostanou?

Roztoči bývají aktivnější hlavně v noci a samice po celý život snášejí stovky vajec. Ty jsou velké asi jen jako prachové částice, takže je těžké je pouhým oken vidět. Obvykle se do domu dostanou se zavazadly nebo použitým nábytkem. Jsou velmi odolní vůči různým běžným insekticidům.

Olej z čajovníku

Daleko lepší cestou než používat chemické a dráždivé insekticidy, je vsadit na přírodní metody. Jednou z nejefektivnějších je olej z čajovníku. Smíchejte 2 čajové lžičky oleje z čajovníku společně s 50 ml vody. Tuto směs přelijte do lahve s rozprašovačem a dobře protřepejte. Poté nastříkejte roztok na místa, kde se roztoči často vyskytují. Dělejte to každý den, dokud si nevšimnete, že bílá vajíčka zmizela.

Levandulový olej

Smíchejte 10-15 kapek levandulového oleje s 50 ml vody a nalijte do rozprašovače. Nastříkejte na místa, kde se roztoči běžně vyskytují. Dále je možné použít také sušenou levanduli a položit ji na místa, kde roztoče běžně najdete. Dejte ji k okrajům postele, do koutů za nábytkem apod.

Eukalyptový olej

Budete potřebovat 100 g vody, 70 g vodky a 40 kapek eukalyptového oleje. To vše nalijte do lahve s rozprašovačem a postupujte obvyklým způsobem. Opakujte každé dvě hodiny pro extra silný účinek.

Hřebíček

Roztoči špatně snáší intenzivní vůně. Hřebíček je tedy spolehlivě odradí. Smíchejte pár kapek hřebíčkové silice s vodou a rozprašovačem aplikujte na postižená místa.

Často perte a vysávejte

Roztoči jsou poměrně odolní a je velmi obtížné zbavit se jich jen s použitím vysavače nebo pravidelného úklidu. Co však může hodně pomoci je pravidelné prané minimálně při teplotě nad 60°C. Jen tak se roztoči zalezlí v peřinách nebo polštářích spolehlivě zklikvidují. Při praní používáme jen minimum pracího prostředku a místo aviváže raději přidejte trochu octa a pár kapek eukalyptové silice. Lůžkoviny nebo jiné povlaky nechte uschnout ideálně na přímém slunci.