Trpěla jsem silnými bolestmi krční páteře a bylo mi kolikrát na zvracení. Pomohly mi cviky s TENISÁKEM.

0
(0)

Tomáš , 09. 08. 2021

Každý z nás tráví průměrně 2–4 hodiny denně se skloněnou hlavou. V takové pozici píšeme, pracujeme na počítači nebo při ovládání mobilního telefonu. Může to být ale také příčina bolesti krční páteře. Podívejte se na sedm jednoduchých způsobů, jak se takové bolesti zbavit a udržet svou krční páteř v bezvadném stavu.

Masáž míčkem

Při akutních problémech vám pomůže masáž tenisovým míčkem. Lehněte si na podlahu a položte dva tenisové míčky vedle sebe pod spodní část lebky. Pohybujte hlavou tak, aby míčky masírovaly celý zátylek. Chvíli vydržte a poté otočte hlavu nejprve na jednu stranu, pak na druhou. Míčky masírují spouštěcí body krčních svalů. Vzhledem k tvrdosti míčků je tato metoda zcela bezpečná i v domácích podmínkách.

Uleví vám i některé jógové pozice. Lehněte si na břicho, ruce držte podél těla, pokrčte nohy a uchopte se za kotníky. S výdechem odlepte hruď od podlahy, boky by se měly neustále dotýkat země. Vydržte v této pozici asi třicet vteřin, pak povolte. Toto cvičení pomůže lidem se zaoblenými rameny. Zlepšíte držení těla a snížíte napětí v krčních svalech.

Pravidelné cvičení

Při dalším cviku si klekněte na podlahu, nohy držte od sebe na šířku boků. Opatrně se zakloňte a snažte se dlaně položit na paty. Při tom vysunujte boky dopředu. Měli byste cítit výrazné protažení. V této pozici pak vydržte třicet vteřin. Tento cvik uleví od ztuhlého krku a také zvýší jeho pružnost. Jednoduchá pozice kobry rovněž přináší okamžitou úlevu v oblasti ramen a krku. Stačí si lehnout na břicho, dlaně položit vedle ramen a vzepřít se, aby se trup zvedl od podlahy.

Osvojte si různé zdravější návyky v držení těla. Zatížení krku při používání telefonu se skloněnou hlavou totiž může dosahovat až 23 kg, což rozhodně není pro páteř zdravé. Celou váhu nesou svaly krku a ty pak mohou bolet a namáhat se. Čím vzpřímeněji hlavu držíte, tím menší je napětí ve svalech a jejich zatížení.

Cviky s bradou

Nejlépe každý den provádějte jednoduché cvičení s bradou. Tím protáhnete a posílíte svaly kolem krční páteře, které pak nebudou tolik bolet při běžných činnostech. Stoupněte si zpříma a hlavu držte rovně. Pak pomalu vysuňte bradu co nejvíce dopředu. Přiložte ukazováček těsně pod rty, zatlačte a bradu pak naopak co nejvíce zasuňte. Opakujte desetkrát, bolest by se měla zmírnit.

Po dlouhodobějším sezení se nezapomeňte protáhnout. Postavte se do rohu místnosti a nohy mějte na šířku ramen asi jeden metr od stěny. Dlaně položte naplocho ke stěnám. Lokty mějte pokrčené. Opřete se o zeď a tlačte hrudník dopředu, dokud neucítíte protažení ve svalech. V této pozici vydržte 30–60 vteřin, pak se vraťte do výchozí polohy. Pokud bolest ani při opakovaném cvičení a zlepšení postoje nezmizí, je vhodné navštívit fyzioterapeuta, který doporučí další postup.