Co kdybych vám řekl, že by vám některé rostliny mohli detoxikovat krev, lymfatický systém a kůži? Měli byste zájem? V tom případě byste měli vědět o kořene lopuchu.
Kořen lopuchu je již tisíce let na všech kontinentech ceněný pro svou schopnost čistit krev a zmírňovat vnitřní teplotu. Vnitřně i externě má na lidské tělo silné protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Nedávné studie také dokazují, že lopuch obsahuje fenolové kyseliny, kvercetin a luteolin, což jsou všechno silné, zdraví prospěšné antioxidanty.
Čaj z lopuchového kořene si víte připravit podobně jako čaj z pampelišky a dá se také najít ve formě výživového doplňku, nebo jíst jako zelenina. Jak chutná?
Lopuch má příjemnou, křupavou strukturu a zemitou, sladkou chuť, podobnou chuti lotosového kořene či celeru.
Čtěte dál a zjistěte, jaký je lopuch skutečně úžasný, k čemuž patří i jeho léčebné použití k léčbě závažných chronických onemocnění, jako jsou rakovina a cukrovka!
Co je lopuchový kořen?
Lopuchový kořen (rod Arctium) je rod dvouletých rostlin z čeledi Asteraceae (astrovitých), s přirozeným výskytem v severní Asii a Evropě, nyní se však nachází téměř všude, kde roste jako plevel.
V Japonsku ho často nazývají kořen gobo a pěstují jej jako zeleninu.
Lopuch má velké listy srdcovitého tvaru a bledě-červené až fialové květy, připomínající bodlák. Má také pichlavé plody, které se dokáží přichytit k oblečení či srsti zvířat.
Hluboké kořeny lopuchu jsou zvenčí hnědavé zelené nebo téměř černé.
Lopuch je štíhlá kořenová zelenina s hnědou slupkou, která obvykle dorůstá do výšky více než šedesát centimetrů. Obsahuje hlavně sacharidy, těkavé oleje, rostlinné steroly, taniny a mastné kyseliny.
Kořen lopuchu se v Asii a Evropě používá již tisíce let. V Japonsku je to velmi konzumována zelenina, která se obvykle je čerstvá vařená a mladé listy dají také vařit než kterákoli jiná zelenina.
V tradiční čínské medicíně se již celá tisíciletí nepřetržitě využívá plod lopuchu. Obvykle se dává do souvislosti s MERIDAN plic a žaludku a je známý tím, že snižuje vnitřní teplotu a běžně se používá na podporu kožního zdraví.
V evropské lidové medicíně se zápar ze semen často používal jako diuretikum posilující zdraví podporou trávení a vylučování.
Zdravotní přínosy lopuchu
Přínosy lopuchového kořene jsou rozsáhlé a rozhodně působivé. Toto je několik nejlepších způsobů, kterými může podstatně zlepšit vaše zdraví.
1. Čištění krve
V tradičních textech o léčivých rostlinách se kořen lopuchu popisuje jako "čistič krve" či "prostředek na čištění krve" a věřilo se, že zbavuje krevní řečiště toxinů.
Kořen lopuchu má aktivní ingredience, o nichž bylo zjištěno, že detoxikují krev od těžkých kovů, zlepšují zdraví orgánů a celého těla. Podporuje také cirkululáciu krve k povrchu kůže, což zlepšuje kožní zdraví.
2. Posiluje lymfatický systém
Lymfatický systém je v podstatě vnitřním "kanalizačním systémem" těla, sítí krevních cév a lymfatických uzlin vedoucí tekutiny z tkání těla do krve, a naopak.
Pokud dokážete posílit svůj lymfatický systém, pak svému tělu můžete pomoci odvrátit všechny druhy nemocí a závažných zdravotních problémů.
Kořen lopuchu pomáhá indukovat lymfatický tok a detoxikaci. Jako přírodní čistič krve má úžasný účinek i na lymfatický systém.
3. Přírodní diuretikum
Diuretika stimulují ledviny a pomáhají tělu zbavovat se nadbytečné tekutiny, zejména vody a sodíku.
Lopuchový kořen je přírodní diuretikum, a tak jeho konzumací můžete svému tělu přirozeně a snadno pomoci zbavit se nadbytečné vody tím, že zvýší vylučování moči.
Zvýšením míry močení může lopuchový kořen pomoci odstraňovat odpad z krve a těla.
Pokud máte problém se zadržováním tekutin, mohli byste svého lékaře požádat, aby dříve, než se uchýlí k lékům na předpis, vyzkoušel kořen lopuchu.
4. Léčí kůži
Zvenku působící produkty s obsahem lopuchového kořene už celé věky poskytují úlevu od tíživých kožních problémů. Kořen lopuchu je známý tím, že zklidňuje a léčí běžné kožní problémy, jako jsou akné, ekzémy či psoriáza.
Mnoha lidem také konzumace lopuchu pomohla s kožními problémy, a to díky jeho schopnosti čistit krev a chlazeny zevnitř.
Vědecké studie dokonce ukázaly, že výtěžek z lopuchu může zlepšovat i klinické příznaky stárnoucí kůže!
Jedna studie z roku 2008 dokázala, že povrchová léčba přírodním výtažkem lopuchu výrazně zlepšila metabolismus dermálního extracelulárního matrixu a vedla k viditelné redukci vrásek.
A tak je důvod předpokládat, že zřejmě budeme svědky toho, jak se kořen lopuchu bude čoaz více využívat v produktech péče o kůži, a to zejména na stárnoucí a suchou pokožku.
6. Bojuje proti rakovině
Evropští lékaři ve středověku i ti pozdější používali lopuch k léčbě rakovinových nádorů (a také kožních stavů, pohlavních chorob a potíží s močovým měchýřem a ledvinami).
Mnozí dnešní bylinkáři říkají, že lopuchový kořen dokáže zabránit v metastazovala rakovinným buňkám, což z něj dělá potenciální přírodní lék proti rakovině.
Studie na zvířatech při rakovině prsu, tlustého střeva a slinivky už vlastně dokázali příslib v schopnosti lopuchu bojovat proti rakovině.
Jeden velký důvod, pro který se lopuch ukazuje být příslibem v přírodní léčbě rakoviny, je fakt, že obsahuje arctigenín.
Arctigenín je lignan nacházející se v jistých rostlinách čeledi hvězdicovitých, kam patří i lopuch větší (Arctium lappa L.), o kterém bylo prokázáno, že bojuje proti rakovinným buňkám selektivním zastavováním jejich množení a potlačením tvorby konkrétních bílkovin (bílkovin NPAT), čímž ochromuje schopnost rakoviny množit se.
Další studie zjistila, že arctigenín byl konkrétní fytochemikálií, která zabíjela buňky lidské rakoviny plic, jater a žaludku.
Podobné studie jak tato dokazují to, o čem byli mnozí už léta přesvědčeni - že kořen lopuchu je velmi účinný přírodní lék na rakovinu!
7. Zlepšuje artritidu
Kořen lopuchu je známý svými silnými protizánětlivými schopnostmi a může být důležitou součástí diety při artritidě.
Studie zveřejněná v časopise International Journal of rheumatica Diseases dokázala, že čaj z kořene lopuchu zlepšuje zánětlivý stav a oxidační stres u pacientů s osteoartritidou kolene, známou také jako degenerativní onemocnění kloubů.
Subjektem podávali denně tři šálky čaje z lopuchového kořene po dobu dvaačtyřicet dní, a pak je posoudili na protizánětlivé markery, jako je například vysokocitlivým C-reaktivní protein (Hs-CRP).
Výsledky ukázaly, že čaj z lopuchového kořene může výrazně pomoci lidem trpícím osteoartritidou, snižováním hladiny zánětlivých markerů.
8. Pomáhá léčit zvětšenou slezinu
Pokud trpíte zvětšenou slezinou, může vám pomoci kořen lopuchu. Slezina je velmi důležitý "hlídací" orgán, na který se spoléháme při ochraně těla před infekcemi, viry a všemi druhy nebezpečných patogenů.
Zvětšená slezina je jasným varovným příznakem toho, že imunitní systém se ze všech sil snaží odstranit z těla všechny hrozby, ale selhává v tom, protože nedokáže plnit vysoké nároky.
Vaše slezina je v neustálém kontaktu s vaší krví, proto když vám lopuchový kořen čistí krev, čistí a chrání i slezinu. Slezině může pomoci tím, že zlepšuje kvalitu krve, jakož i zdraví jater, krevní oběh a potlačuje zánět.
Zlepšení těchto čtyř faktorů má přímý pozitivní účinek na zdraví sleziny, takže lopuchový kořen budete rozhodně chtít zařadit do své nominace na léčbu sleziny.
9. Potlačuje tonsilitidy
Kořen lopuchu může pomoci zbavit se bolestivé tonsilitidy (akutního zánětu krčních mandlí).
Akutní tonzilitida je druh zánětlivého viru, který způsobuje, že se tkáně v mandlích nakazí škodlivými bakteriemi.
Lopuchový kořen je při tonzilitidě nápomocný tím, že zlepšuje hojení rány, potlačuje zánět a pomáhá zmírňovat kašel, angíny a bolest.
Kořen lopuchu versus kořen pampelišky
Co přesně dělá lopuchový kořen v porovnání s kořenem pampelišky?
Obě rostliny jsou členy rostlinné čeledi hvězdicovitých (Asteraceae) a už léta se používají v celém rozsahu tak v tradiční, tak moderní léčbě.
Tak lopuchový, jakož i pampeliškový kořen jsou skvělé na léčbu cukrovky a stavů kůže. Jsou to také přírodní diuretika plné antioxidantů.
Pampeliška je zvlášť vynikající na čištění jater a ochranu kostí, dokud lopuch je úžasný na čištění krve, což ho také dělá velmi prospěšným pro zdraví jater.
Lopuch je prospěšný i pro kosti, zejména na osteoartritidu.
Pampeliška obsahuje hodně vlákniny, jakož i vitaminy A, C, a K, zatímco lopuch kromě stejně vysokého obsahu vlákniny obsahuje vitamín B6, draslík a hořčík.
Nutriční fakta
V nutričním vyjádření obsahuje jeden šálek lopuchového kořene přibližně následující látky.
- 85 kalorií
- 20,5 g sacharidů
- 1,8 g bílkovin
- 0,2 g tuků
- 3,9 g potravinové vlákniny
- 0,3 mg vitaminu B6 (14 procent doporučené denní dávky)
- 0,3 mg manganu (14 procent doporučené denní dávky)
- 44,8 mg hořčíku (11 procent doporučené denní dávky)
- 363 mg draslíku (10 procent doporučené denní dávky)
- 27,1 mikrogramů folátu (kyseliny listové) (7 procent doporučené denní dávky)
- 3,5 mg vitaminu C (6 procent doporučené denní dávky)
- 60,2 mg fosforu (6 procent doporučené denní dávky)
- 48,4 mg vápníku (5 procent doporučené denní dávky)
- 0,9 mg železa (5 procent doporučené denní dávky)
- 0,1 mg mědi (5 procent doporučené denní dávky)
Zajímavá fakta
Věřili byste tomu, že inspirací pro suchý zip byly vlastně pichlavé háčky plodu lopuchu?
Vynálezce, švýcarský technik Georges de Mestral, se v roce 1941 vydal na prechádzaku do lesa a zamyslel se nad tím, zda by se kuličky zachycené na jeho kalhotách a psovi, dali změnit na něco užitečné.
Po téměř osmi letech výzkumu de Mestral úspěšně napodobil přírodní spoj dvěma proužky látky, z nichž jeden měl na sobě tisíce drobných háčků a druhý tisíce drobných smyček.
Svému vynálezce dal název Velcro a v roce 1955 si ho dal patentovat.
Kořen lopuchu se už staletí používá jako léčivá rostlina na podporu zdravých vlasů, úlevu od svědění vlasové pokožky a zlepšení jejího stavu.
V Evropě se olej z lopuchového kořene, známý také jako lopuchový olej, běžně používá k ošetřování vlasové pokožky, jako pomoc při vypadávání vlasů a zbavení se vší.
Představa je taková, že všechny ty výživné látky, které pomáhají vaší kůži, krve a orgánům, by mohli také zlepšovat zdraví vašich vlasů a vlasové pokožky.
Způsob použití
Produkty z lopuchového kořene obsahují čerstvý nebo sušený kořen rostliny lopuchu. Čerstvý kořen lopuchu lze často najít v obchodech se zdravými potravinami a asijskými specialitami.
Můžete si koupit čerstvý kořen lopuchu a přidat jej do smažené zeleniny nebo salátu. Můžete ho také oloupat, nakrájet a jíst surový s trochou mořské soli, nebo jej dát do nálevu.
Kořen lopuchu byste měli vždy dobře očistit a pokud ho nemáte rádi se slupkou, dá se oloupat jako mrkev. Očištěné suché kořeny uskladněny v chladném a dobře větraném prostoru mohou vydržet čerstvé i několik měsíců.
Zpracované části či odřezky byste měli uložit do chladničky a použít co nejdříve.
Lopuchový výživové doplňky v různé formě se dají koupit online nebo ve vašem místním obchodě se zdravou výživou.
Půjde o možnosti, jako jsou olej, sušený prášek, tinktura a čaj z lopuchového kořene. Obvyklé dávkování představuje jeden až dva gramy sušeného lopuchového kořene třikrát denně.
Někteří lidé shánějí kořen získávání volně rostoucích plodů lopuchu, ten však není bez rizika. V kořenech lopuchu se totiž kumulují toxiny, proto si musíte být absolutně jisti, že ho sbíráte daleko od krajnic silnic, průmyslových sídel a ploch, které byly ošetřenými pesticidy.
Pokud budete kořen lopuchu sbírat, pak si musíte být stoprocentně jisti správným určením druhu svého lopuchu. Lidé si lopuch občas pletou s náprstník, který je silně jedovatý.
Jde o nebezpečný omyl, kterého se dá snadno dopustit, vaší nejbezpečnější volbou je proto koupit si čerstvý lopuchový kořen v obchodě.