Zarostlý nehet už dávno není důvodem návštěvy lékaře. Jak na to?

0
(0)

Dalibor , 28. 07. 2020

Doby, kdy se s tímto problémem chodívalo k lékaři a odcházelo se strženým nehtem, už jsou dávno pryč. Jedná se však o zdravotní komplikaci, která potká v životě téměř každého, a to minimálně jednou. Je tedy vhodné si říct, jak v takovém případě lze postupovat, a to bez nutnosti návštěvy chirurga či kožaře.

Zarostlý nehet s sebou přináší spoustu komplikací, se kterými se člověk musí vypořádat. Kromě hrozící infekce, která přichází zejména při dlouhodobém neřešení zarostlého nehtu, se zde naskýtají další negativa typu:

  • Bolest při každém kroku
  • Krvácení
  • Nepěkný vzhled chodidla

Příčinou je špatná metoda zastřihování a také genetika

Nejčastější příčinou této neduhy, je špatně zvolená metoda zastřihávání nehtů. Obecně se doporučuje na nohou zastřihávat nehty rovně a nikoliv do oblouku, což praktikujeme převážně při péči o ruce.

Mnozí lidé jsou k zarůstání nehtů prakticky předurčení díky své genetické výbavě a tento problém prakticky zdědili po svých předcích. Dalším důvodem může být špatně zvolená obuv, která na končetinu impulsivně tlačí a znemožňuje správný růst nehtů. Končetiny se špatně zvolenou obuví prakticky deformují.

Jak vyřešíme z pohodlí domova?

K efektivnímu odstranění zarostlého nehtu a jeho následnému ošetření budeme potřebovat Epsomskou sůl, což je sůl, obsahující nadmíru hořčíku a dalších pro lidské tělo důležitých minerálů. Z této soli si následně připravíme horkou lázeň o velikosti vědra či nádoby, kam budeme moci pohodlně vložit své nohy po dobu cca 30 minut. Tato lázeň učiní kůži na nohou jemnější a vhodně připravenou na další krok.

Dále je zapotřebí pinzeta, bavlněné tampóny, obinadlo, nůžky a antibakteriální krém/mast. U všech těchto položek bychom měli dbát na čistotu a hygienickou nezávadnost, abychom předešli možnému vzniku infekce. Zarůstající nehet opatrně zastřihneme, abychom zamezili dalšímu nežádoucímu vrůstání do pokožky. V této fázi je potřebné být opravdu opatrný, aby nedošlo k nežádoucímu odstranění zdravé pokožky.

Poté je potřeba oblast nehtu řádně vydezinfikovat pomocí antibakteriálního krému či masti. Následně prst ovážeme obinadlem, abychom vytvořili ideální ozdravné klima a také předešli znečištění ponožek či bot.

Tento proces se doporučuje provádět převážně na noc, kdy lidské tělo odpočívá. Nohy nejsou při tomto procesu regenerace zatěžovány další chůzí a celkový proces ozdravné kůry přináší nejvíce příznivý výsledek.