Jaro začíná a toto je rada od profesionála: zapomeňte na tradiční roubování! Vyzkoušejte nový způsob - jednodušší a rychlejší.

0
(0)

Dalibor , 09. 04. 2021

Roubujete růži pomocí uříznutí a přidělání zpět naříznutými částmi? Tato metoda je jistě nejznámější a snad každý správný zahradník tuto metodu provádí stejně. Připravili jsme pro vás vyzkoušený, efektivní, a především jiný způsob roubování růží. Možná se vám tento jednoduchý způsob zalíbí a už rozmnožování růží, ale i jiných keřů nebudete chtít dělat jinak.

Roubování jinak

Tradiční roubování jistě víte, jak se provádí. Uřízne se šlahoun, seřízne se a připojí se opět k rostlině tak, aby zahradník vytvořil vhodné podmínky pro vznik kořenového systému. Bohužel tento postup někdy nevyjde a přežití řízků není mnohdy vysoké. Zkuste novou metodu roubování a zhodnoťte sami, zda je tento způsob lepší či stejný. Jedná se o ne příliš velký zásah do rostliny. Nejdříve se vytvoří kořenové podmínky, poté se část odřízne.

Postup roubování - co bude potřeba

  • Dvě brčka
  • Ostré nůžky
  • Igelitová taška nebo jiná folie

Přesný postup této metody zní: vezměte si na pomoc velmi ostrý nůž a vytvořte svislý řez dlouhý přibližně tři až tři a půl centimetrů. Do řezu vložte obě brčka a ořízněte je po stranách tak, aby byly dlouhé přibližně čtyři centimetry. Pokud chcete nových růží více, je možné udělat až čtyři takové řezy, do kterých opět vložíte brčka. Jakmile budete mít v řezu vložená brčka, nasypte přibližně dvě hrsti vlhké zeminy na folii, kterou umístíte kolem řezu a zavážete ji. Tak, aby substrát nevypadl a celek držel na větvi celý měsíc. Po měsíci odřízněte část od rostliny a oddělejte folii. Nyní bude na větvičce bohatý kořenový systém. Teď můžete kořeny s kusem větve vložit do nového květináče. Tato nová metoda zvýší šanci na přežití a správné uchycení. Stejně postupujte se všemi větvičkami a řezy.