Základní věci, které se dějí s tělem během refluxu žaludeční kyseliny a pálení žáhy.

0
(0)

Tomáš , 28. 06. 2021

Miliony lidí po celém světě trpí refluxem žaludečních kyselin a počet případů se neustále zvyšuje. Pokud jste to sami někdy zažili, jistě víte, jak je to nepříjemné. Reflux je diagnostikován, když kyselý obsah žaludku pravidelně proudí zpět do jícnu, což způsobuje pocit pálení, bolest a oděrky na sliznicích. Podívejme se na tento problém trochu blíž a mrkneme se na to, proč tyto stavy zažíváte.

Jaké jsou hlavní příznaky?

Hlavních příznaků je celkem sedm. Setkat se můžete s pocitem pálení na hrudi, které někdy přechází až do krku a způsobuje velmi hořkou chuť v ústech. Pálení žáhy jste ale již zaručeně někdy zažili. Dalším příznakem je obtížné polykání, bolest na hrudi (hlavně v dolní části) nebo bolesti v krku. Zažít ale můžete také pocit hrudky v krku, suchý kašel nebo zvracení. Za těmito stavy může být mnoho faktorů, které k refluxu přispívají.

Proč k tomu dochází?

Jedním z faktorů, který rozhodně můžete ovlivnit, je kouření. Všichni víme, že kouření není zdravé, ale málokdo ví, že může také způsobit pálení žáhy. Nikotin uvolňuje svěrač mezi dolním jícnem a jícnovým žaludkem, což vede k refluxu. Způsobit to ovšem mohou i určité léky. Způsobuje to především ibuprofen proti bolesti, nesteroidní protizánětlivé léky, léky na vysoký krevní tlak nebo antibiotika.

Další možnou příčinou je konzumace rybího oleje, který je sice velmi užitečný jako doplněk stravy a posiluje naše zdraví, ale zároveň může způsobit kyselý reflux. Pokud ho užíváte a zažívání pálení žáhy, okamžitě s tím přestaňte, jinak se budou obtíže jen zhoršovat. Poslední častou příčinou pro žaludeční reflux je jednoduše stres. Stres zvyšuje produkci žaludečních kyselin. Vaše tělo tak může mít pocit pálení žáhy jen z důvodu mentálního vypětí. Můžete proto vyzkoušet nejen léky proti pálení žáhy, ale také dechová cvičení, meditaci nebo jógu na zmírnění stresu.

👍 Tento návod je užitečný