Zahrádkáři poradili, jak vymýtit plevel bez chemie: Toto jsou absolutní zabijáci plevele

0
(0)

Dalibor , 17. 06. 2020

Domácí přírodní prostředky na hubení plevele jsou ekologickou možností namísto škodlivých chemikálií. Použití těchto pomocníků z kuchyně znamená, že se vyhnete škodlivým látkám a dosáhnete stejně skvělý výsledek.

Absolutní likvidátor plevele v zahradě

Potřebujeme:

  • 3 l octa
  • 1/3 balení soli
  • trochu saponátu
  • vodu

Postup:

  • Do konve nalijeme všechny 3 litry octa, přidáme asi 1/3 balení soli a trochu saponátu.
  • Zbytek dolijeme vodou a promícháme.
  • Tímto roztokem polijeme zaplevelené místa a o 2 dny bude veškerá plevel zničena.
  • Rychlý, efektivní a levný přípravek.
  • Ale pozor, pokud polejete jiné rostlinky kromě plevele, spálíte i ty.

PŘED

PO

Mechanické vytrhávání plevele je účinné, ale pracné a zdlouhavé. Proto jsme se rozhodli udělat seznam levných a účinných ekologických zabijáků plevele.

Ocet

Ocet je přírodní herbicid bez chemických látek.

Nalijte bílý ocet do rozprašovače a postříkejte zaplevelené části vaší zahrady. Ale buďte opatrní a nastříkejte ho pouze na plevel. Jinak vám zničí i ostatní rostliny. Doporučuje se aplikovat ocet brzy ráno, za slunečného počasí, protože sluneční paprsky zvyšují účinek tohoto přírodního herbicidu. Nepoužívejte před deštěm, ani když je zataženo počasí.

Vařící voda

Horká voda ničí plevel téměř okamžitě. Je ideální pro čištění rohů kolem vstupní brány a schodů, nebo na části, které jsou plné prachu a zeminy. Horkou vodu opatrně nalijte na nežádoucí rostliny. Pokud jde o rostliny s hlubším kořenům, možná budete muset tento proces zopakovat.

Vodka

Vytrhněte plevel a na místo kde rostla rozprašte trochu alkoholu. Můžete zkusit alkohol nastříkat i přímo na plevel, ale pozor na ostatní rostliny. Funguje jednoduše - rostliny dehydruje, spálí je. Namísto vodky můžete zkusit i jiný silný alkohol. Některé zdroje doporučují do alkoholu přimíchat malé množství pracího prostředku a tuto směs nastříkat přímo na plevel během slunečného dne a bezvětří.

Sůl

Roztok soli a vody vám může pomoci zbavit se plevele.

Smíchejte 1 díl soli a 3 díly vody. Roztok nalijte na přímo na plevel. Na odolnou plevel můžete přímo nasypat trochu soli.

Jedlá soda

Jedlá soda je vynikající přísadou na hubení plevele. Vezměte balíček jedlé sody a důkladně posypte všechny oblasti zasažené plevelem. Výhodou je, že nemusíte čekat na ideální počasí, sodu můžete použít i když je zataženo a překážkou není ani déšť. Opakujte jednou měsíčně.

Ocet a přípravek na mytí nádobí

Smíchejte 5 ml přípravku na mytí nádobí a 1 litr octa. Opatrně promíchejte a dávejte pozor, abyste nevytvořili pěnu. Tento roztok lze použít například na spáry na terase, či parkovacím místě.

Noviny

Navlhčete půdu a pak položte vrstvu novin na plevel. Navlhčete to ještě jednou a přikryjte mulčem. Tím se zabrání slunečnímu záření a tím pádem plevel nebude růst. Poskytuje také teplý přístřešek pro užitečné žížaly.

Kukuřičná mouka

Posypání vaší zahrady kukuřičnou moukou zabrání klíčení semen plevelů. Zabrání to však i klíčení ostatních semen a proto byste tento způsob měli použít pouze tehdy, když jsou již vaše rostlinky vyrostlé.