Mnozí si pamatují toto ovoce z dětství, ze zahrady své babičky.Jeho pěstování už bohužel není tak populární jako dřív. Je to však obrovská škoda. Měli byste vědět, že pokud do své stravy přidáte angrešt na omezenou dobu, bude to mít obrovský pozitivní vliv na vaše zdraví. Stačí je konzumovat pouze v období, kdy se vyroste v našich zahradách. Pokud tedy plánujete v tomto období zasadit do svých zahrad - zvolte angrešt. Rozhodně nebudete litovat!
Angrešty jsou absolutně unikátní!
Ať už si vyberete jakoukoli odrůdu - zelená, žlutá nebo červená, jejich zdravotní přínosy jsou ve všech případech obrovské. Naši předkové to již věděli, a tak se angrešt pěstoval ve velkém množství téměř v každé zahradě. Kromě toho, že jsou tak zdraví, rostou také velmi snadno. Rostou téměř, aniž byste se oně museli něják složitě starat.
Podporuje imunitu
Angrešt má blahodárný vliv na funkci jater, srdce a ledvin, zabraňuje onemocněním žaludku a rakovině trávicího traktu. Naše babičky dělali sirup z angreštu, který pomáhal proti horečkám, nachlazení, zánětu a virům. Při velkém horku je prokázáno, že angrešt může tělu pomoci rychle ochladit, a tak někdy snížit životu ohrožující stav. Protože má tak významné účinky, nemělo by se to ani s angreštem moc přehánět. Kromě toho je angrešt jedním z nejsilnějších antioxidantů a pokud jde o obsah vitamínu C, mají 20krát více než pomeranče!
Více vitamínu C než rybízu, citronu nebo pomeranči
Díky vysokému obsahu vitamínů A, B1, C, D a E a minimálnímu obsahu energie je jedním z nejlepších plodů pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Kromě toho obsahují kyselinu citronovou, hroznovou kyselinu a fruktózu, pektin, niacin, draslík, fosfor a vápník, což má za následek mimořádnou ochranu buněk a zvýšenou imunitu. Pektin nejen stimuluje funkci střev, ale také snižuje vysoký cholesterol. V neposlední řadě také poskytují významnou ochranu proti rakovině, zejména díky vysokému obsahu antioxidantů.
Obklad z angreštových listů!
Naneste angreštový obklad na bolest kolenou. Vařte asi 30 listů listů v 500 ml vody a nechte je 15 minut vylouhovat zakrytým víkem. Namočte hadřík do odvarku, položte na něj listy, složte jej a držte horký obklad na koleni. Zakryjte fólií a obvazem teplým ručníkem. Nechte dlaždici pracovat přes noc a opakujte podle potřeby.
Angreštový čaj působí jako diuterický, podporuje pocení a může z těla odstranit přebytečnou vodu, jakož i bakterie, které způsobují zánět ledvin a močových cest. Přináší úlevu od zácpy a zažívacích potíží. Pravidelné pití angreštového čaje působí jako prevence závažných onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, stimuluje střevní funkci a chrání játra. Během chřipkové sezóny si tento nápoj dejte alespoň jednou denně a nemusíte se bát, že vás nemoc srazí.
Odvar z angreštových listů mají příznivý účinek na kožní onemocnění - snižují podráždění, otoky, zarudnutí a svědění. Do koupele se často přidávají angreštové listy, které pomáhají bojovat proti dermatitidě různého původu.
Pěstitel doporučil jednoduchý trik ke zvýšení sladkosti malých plodů, jako jsou rybíz, angrešt nebo maliny. Tato metoda navíc podporuje nové výhonky, které budou silnější a letos vyprodukují více. Vše, co potřebujete, je obyčejný bramborový škrob. Je to zálivka této běžné suroviny, která ovoce sladší a letos také zvýšíte svou plodnost.
Video návod jak na to?
- Vše, co potřebujete je 1 bal. bramborového škrobu (ve videu je použito balení 450 g) a vědro vody.
- Škrob jednoduše nasypte do vody a dobře promíchejte.
- Část škrobu zůstane usazena na dně kbelíku, to je v pořádku.
- Použijeme na zalití keřů. Zálivku opakujeme 3-4 x za sezónu, ale jen do poloviny srpna. Pak by totiž bylo na rastine zbytečně mnoho mladých výhonků. Aplikujeme asi 1-2 litry této výživy na jeden keř.