Z kondenzovaného mléka můžete za pouhou půlhodinu vykouzlit úžasný dort

0
(0)

Dalibor , 17. 07. 2020

Kondenzované mléko má většina z nás zřejmě spojené s dětstvím. Už léta se prodává v plechovkách, a ačkoliv jej v dospělosti nejvíce používáme do kávy místo smetany, má všestrannější využití. Je možno ho koupit i v neslazené variantě a některé kuchařky ho používají např. i k přípravě omáček. Kondenzované mléko je také nenahraditelnou surovinou při přípravě domácích likérů, například vaječného likéru v předvánočním období. Dá se dokonce připravit i v domácích podmínkách, a to pouze z másla, plnotučného mléka, vysokoprocentní smetany ke šlehání a cukru.

Kondenzované mléko nepatří mezi úplně typické suroviny pro přípravu dortů a jiných pečených zákusků, ale dnes vám ukážeme, že pokud se jeho použití nebudete obávat, můžete vytvořit opravdu chutný a originální dezert.

Co je třeba nakoupit, než se pustíte do pečení dortu

Pro přípravu těsta na dortový korpus budete potřebovat

  • 1 plechovku kondenzovaného mléka
  • 140 g kvalitní hladké mouky
  • půl čajové lžičky jedlé sody
  • 100 g másla
  • citron (půlku)
  • 2 celá vejce
  • 200 g moučkového cukru
  • 400 ml zakysané smetany, a
  •  

Jak dort připravit

Jak vidíte, potřebné ingredience jsou běžně k dostání a ani postup přípravy korpusu není nijak složitý.

Začněte máslem, které rozpusťte nejlépe ve vodní lázni a přelejte do mísy. K máslu poté přidejte vejce, kondenzované mléko z plechovky, šťávu z půlky citronu a jedlou sodu. Než přidáte mouku, dobře ji prosejte, což ji zbaví případných nečistot a provzdušní ji a bude tak lépe připravená k pečení. Plech, na kterém budete korpus péct, vyložte pečicím papírem a nalejte na něj polovinu těsta. Do zbylé poloviny vmíchejte kakao a rovněž nalejte na plech. Čím méně kakao rozmícháte, tím bude těsto více mramorové. Při teplotě 180 °C pečte po dobu 10 minut.

Mezitím vmíchejte cukr do zakysané smetany a směs důkladně vyšlehejte.

Vychladlý dortový základ rozdělte podélně na tři stejné díly. Spodní vrstvu potřete shora připraveným krémem, na něj položte další vrstvu, opět promažte a zakončete posledním dílem korpusu, který rovněž namažte. Dort můžete pomazat také ze stran.

Hotový dort můžete samozřejmě také dozdobit, například mandlovými plátky, čokoládovými hoblinami nebo ovocem, záleží na vaší chuti a fantazii. Dezert nechte vychladit a poté je připraven pro rodinu nebo pro hosty.

Přejeme vám dobrou chuť.