Vývoj koronavirus: Podle analytiků se může nakazit 1,4 milionu Čechů!

0
(0)

Dalibor , 19. 03. 2020

Přestože se možná zdá mnohým toto číslo strašidelné, jde stále pouze o mírný začátek situace, která nás teprve čeká. Analytici totiž odhadují, že se v průběhu následujících měsíců počet pacientů s koronavirus může zvýšit na neuvěřitelných 1,4 milionu.

 


Aktuálně nás všechny spojuje víra v jedno - v lepší časy. O to smutnější je uvědomění si faktu, že se bohužel nacházíme teprve na začátku dlouhé poutě, která pro nikoho z nás příjemná rozhodně nebude. Náš stát naštěstí na vznikající situaci okamžitě reagoval přijetím mimořádně přísných opatření, čímž se mu podařilo koupit si dva měsíce času na to, aby se připravil na katastrofickejší scénář.

 

Institut zdravotní politiky ministerstva zdravotnictví sestavil tři teoretické modely šíření nákazy, zobrazující, jak by se mohla situace v Česku vyvíjet.

 

Pokud bychom následující tři měsíce setrvaly při současných opatřeních vrchol nákazy by nastal 23. června, kdy by bylo virem nakaženo více než půl milionu obyvatel, a tedy 20 procent populace. Z toho je odhadovaný počet hospitalizoaných pro koronavirus téměř 24 tisíc lidí - podobný počet by měl zůstat přibližně dalších deset dní, do začátku července.

Počet nakažených a hospitalizovaných by mohl klesnout až někdy v srpnu, kdy by si hospitalizaci vyžadovalo už "jen" přes 11 tisíc pacientů infikovaných virem.

Jelikož si odborníci nejsou jisti, zda dokážeme přijatá opatření, jako zavření škol, většiny obchodů či omezený stav v nemocnicích a restauracích, dodržovat tak dlouhou dobu, vysvětlili i další možné vývoje.

 

Jak na omezení volnočasových aktivit

 

Při druhém modelu, při kterém by zůstaly platné pouze opatření z minulého týdne, jako například omezení volnočasových aktivit, by vrchol nákazy přišel na přelomu dubna a května, avšak s mnohem alarmujúcejšími čísly - koranavírusom by mohlo být nakažených až 25 procent obyvatel Slovenska, což je téměř 1,4 milionu lidí, přičemž pod deset procent by počet infikovaných klesl až na 75. den, a tedy 29. května.

V případě, že by Slovensko všechna opatření ignorovalo, koronavirus by nakazil téměř 2,5 milionu obyvatel Slovenska, což představuje 45 procent populace. Vrchol epidemie by tak nastal už o pár dní na přelomu března a dubna, kdy by naše zdravotnictví zkolabovalo.