Tuto chybu již neuděláte! Nevyhazujte stopky kopru. Můžete z nich udělat něco velmi chutného.

0
(0)

Dalibor , 21. 06. 2021

Používáte kopr jako koření? Pak nejspíš do jídel pokrájíte jen zelené listy a zbytek rostliny vyhodíte. Jenže právě stonky můžete přetvořit na chutné pesto, které pak můžete přidávat na hamburgery, na pizzu nebo třeba na těstoviny. Nejprve stonky očistěte a nakrájejte je na menší kousky, asi jeden a půl centimetru dlouhé.

Kopr namelte a přidejte česnek

Pak kopr po malých částech vkládejte do mlýnku na maso a namelte ho přes jemnou mřížku. Takto namletý kopr vložte do nádoby s uzavíratelným víčkem. Přidejte trochu prolisovaného česneku, lžičku soli, citronovou šťávu a rostlinný olej. Důkladně promíchejte. Pokud se vám zdá směs málo ochucená, nebojte se ingredience přidat podle svého vlastního uvážení.

Směs uchovávejte v lednici v uzavřené nádobě. Přidávat ji můžete i do polévek, které dochutí příjemným koprovým aroma. Není to ale jediný recept, jak koprové stonky využít. Pokud je naložíte do oleje, například ještě se stonky tymiánu nebo rozmarýnu, a necháte několik dnů louhovat, získáte olej, který se skvěle hodí k dochucování salátů nebo mozzarelly s rajčetem.

Kouř s koprem provoní grilované maso

Pokud rádi grilujete, i tehdy se vám budou hodit stonky z kopru nebo z jiných bylinek, které byste jinak nevyužili. Až budete příště na gril pokládat maso, přihoďte do ohně nebo na uhlí několik dřevnatých stonků. Kouř, který následně prostoupí maso, dodá grilovanému pokrmu ten správný šmrnc.

Pokud máte rádi různé ochucené soli, vyrobit si jednu můžete i doma. Stačí, když v hmoždíři podrtíte sůl s hrstkou nahrubo nasekaných koprových stonků a vyrobíte přírodní dochucovadlo bez přidaných barviv a glutamátů. V neposlední řadě můžete stonky klidně přihodit do polévky nebo do guláše a po uvaření je opět vyjmout. Svažte je čistou režnou nití a vhoďte do hrnce při přípravě. Pokrmu dodá čerstvou koprovou chuť bez toho, abyste ho museli nasekávat dovnitř.