Vysušení promočených bot za pár minut. Poradíme vám jak na to.

0
(0)

Dalibor , 14. 11. 2020

Přišli jste domů a vaše boty jsou celé promočené? Pokud máte čas je nechat vyschnout, nic se neděje. Přirozené vysychání botám neubližuje. Může ale nastat situace, kdy budete muset v krátké době opět odejít, a chodit v mokrých botách jednak neprospívá jim, a už vůbec ne vašim nohám. Můžete chytit plíseň, popraská vám kůže, poničíte si nehty, a nakonec poškodíte boty, tak že je budete moci vyhodit. A to nechce nikdo z nás.

První, co je třeba udělat

Jakmile přijdete domů, ihned z bot vyndejte vložky a povolte tkaničky tak, aby bota mohla dýchat a nasáklá vlhkost se z ní mohla začít vypařovat. Vlhkost, která z bot vstupuje až na povrch se nechá odstranit pomocí papíru. Nejlepší jsou noviny. Rozdělte jednotlivé listy novin, zmačkejte je, a nacpěte do bot. Novinový papír velmi dobře saje, a pomůže snížit vlhkost velice rychle.

Další podpůrné prostředky

Abyste vše urychlili, můžete noviny vyměnit. Když už zůstávají suché, noviny nechte uvnitř bot. Současně pomůže teplo. Zapomeňte na fény, nebo jiné horkovzdušné fukary. Vysoké a suché teplo může vaše boty poškodit stejně jako voda. Teplo totiž působí pouze z jedné strany, a tím dochází k velkému pnutí materiálu. Ten pak vlivem rozdílu teplot může způsobit popraskání, nebo roztržení. Je vhodné boty položit na hadr, nebo papír, a umístit blízko zdroje tepla. Ideální jsou radiátory. Boty postavíte pod ně. Vysychání bude pozvolnější, ale botám neublíží. Nedávejte boty na kamna, ani na rozpálený radiátor.  Nyní vyndejte z bot noviny, usnadníte tím proudění vzduchu a urychlíte vysušení.

Co udělat nakonec.

Takové urychlené vysušování bot jim může ublížit, zvlášť, když jsou kožené. Když jsou boty vysušené, je vhodné je ošetřit. Proti vlhkosti použijte impregnaci, kterou si k botám můžete koupit. Stačí 1x nastříkat na celou plochu, a nechat zaschnout. Když takové prostředky nepoužíváte, tak na každý materiál doporučuje výrobce jiný prostředek. Na kůži je to olej, dříve se hojně používala Indulona, nebo jiné tuky. Na umělé materiály jsou to látky přímo určené. Doporučujeme si je k botám zakoupit. A abyste mohli nechat vaše boty vyschnout hezky pomalu, v klidu, tak není od věci mít v zásobě alespoň jeden náhradní pár. Klidně i více. I výrobce doporučuje boty nenosit stále dokola, ale střídat více párů.