Vysaďte do záhonů se zeleninou tyto květiny a bylinky: Fungují jako rostlinní lékaři a zdvojnásobí vám úrodu!

0
(0)

Dalibor , 16. 05. 2020

Věděli jste, že některé bylinky a květiny dokáží pomoci vaší úrodě? Držte se tohoto schématu a bohatá úroda vás nemine.

Do blízkosti okurek, dýní, melounu a brambor vysaďte měsíček.

Dokáže si poradit s háďátkem, mšicemi i slimáky, ale největší účinek má v boji proti plísním.

Pažitka ochrání okurky - A nejen okurky, prospěšná je i pro úrodu mrkve a zelí. Vysaďte ji hustě kolem zeleninových záhonů a nemusíte se obávat invaze padlí ani nebezpečné šedé plísně.

K rajčatům nasaďte bazalku

Vůně a biologické látky, vycházející z listů bazalky působí jako přirozená ochrana před škůdci a to nejen pro rajčata, ale i pro okurky, cibuli, papriku a brukvovité rostliny. Bazalka odpuzuje mšice a molicovité parazity, které dokáží spolehlivě zničit vaši úrodu.

Heřmánek je skvělým ochráncem zeleniny před houbovým a plísňovým onemocněním a podporuje její zdravý růst. Heřmánek vysaďte mezi hrách i fazole, salát, špenát nebo celer. Póru a cibuli pomáhá proti červivosti.

Meduňka, tymián, měsíček a bazalka spolehlivě ochrání petržel a fazole před škůdci.

Cibule a česnek chrání sousedy před houbovými chorobami (kromě fazolí, hrachu a zelí).

Šalvěj proti Mynařík zelná - Tato užitečná bylinka odpuzuje dotěrného motýla lépe, než chemické prostředky a postřiky. Nasaďte ji do blízkosti zeleninových záhonů a kromě léčivého šalvějového čaje budete mít klid i s létajícím příživníků.

Ředkvičky je dobré vysít tam, kde později bude cuketa a dýně. Ředkvičky jim připraví ideální podmínky.

Šanta dokáže odpuzovat od brokolice i od květáku žravé škůdci a také dokáže ze záhonů vyhnat mravence.

Okurky a kopr jsou výborní sousedé. Kopr je vynikající i pro brambory, chrání je před invazí mandelinka.

Do skleníku dejte Lichořeřišnice: Tato roztomilá rostlinka je vynikajícím bojovníkem proti plzáků - slimákům, které spolehlivě zničí naši úrodu. Kromě toho odpuzuje i mšice a molice a proto by neměla chybět ve vašem skleníku.

Levandule ochrání růže

Nasaďte levanduli kolem záhonu růží. Výsledek bude nejen krásně vypadat, ale způsobí, že růže budou účinně chráněny před invazí mšic, kterých je letos skutečně nepočítaně.

Petúnie k zelenině - Tyto kvítky nás těší na balkonech či teras a kromě potěšení pro oko, je můžete skvěle zužitkovat i pro vaši zahradu. Zasaďte je do blízkosti rajčat, papriky či fazolí. Nevyžadují speciální péči a vaši zeleninu ochrání před mšicemi, rožkatcami a dalšími brouky, které si na vaší úrodě rádi pochutnají.

Aksamitník je na rozdíl od ostatních květin známá svou specifickou vůní, nebo spíše zápachem, který nevoní lidem a je velmi nepříjemný pro mšice. Tyto zapáchající rostliny jsou nenáročné na péči, ale je třeba zvyknout si na jejich zvláštní aroma. Buďte si však jisti, že mšice a další škůdci si nezvyknou a rostliny velmi rychle opustí.