Nenechte si ujít lipové květy. Vyrobte si sirup nebo čaj a podpoříte tak svou imunitu i pročistíte svou krev.

0
(0)

Dalibor , 01. 04. 2021

Na samotném počátku jara nás přivítá mnoho kvetoucích stromů, mezi nimi najdete také velmi oblíbenou lípu. Květy lípy jsou používané pro uvaření čaje nebo pro přípravu sirupu. Při sušení lipových květů si je můžete nechat i na zimní období.

Na našem území najdete dva druhy lípy

V přírodě můžete najít dva různé typy líp, ta nejvíce účinná a léčivá se zásadně od druhé liší. Květy sbírejte z lípy, která má menší, jasně zelené listy. Druhá, méně léčivá lípa, má naopak listy velké a lehce zašedlé. Rozpoznejte od sebe tyto dva druhy a věnujte pozornost jen květům z prvního druhu lípy.

Samotný sběr květů stromu se doporučuje nechat na velmi slunečné počasí, kdy jsou květy bez vody a jsou nejvíce otevřené směrem ke slunečním paprskům. Zvolte ten nejsprávnější čas pro sběr květů, pupeny jednotlivých květů nesmí být ještě nedozrálé, ale také ne příliš odkvetlé.

Při příliš rozkvetlém květu po usušení všechny léčivé prvky opadají, a tak vám pro lahodný čaj nebo přípravu sirupu nezbyde nic. Nikdy nesbírejte květy ze země, ty odpadávají z jasného důvodu a pro vaše účely nebudou dobré.

Odřízněte konec květu

Pro správné sklízení květů lípy je vhodné odřezávat opravdu jen květy, větve v okolí květů vám k ničemu nebudou. Odříznutím větší části poškozuje i samotný strom, který v další sezoně nemusí mít již tolik květů.

Pro správné uchování a skladování sušených květů je nutné květy rozložit na suché místo a často květy obracet, alespoň jednou týdně. Ve chvíli, kdy je květ úplně suchý, jej můžete vložit do suché krabice, bedny, textilního sáčku nebo lahve. Pro skladování bylin nebo květů stromů nejsou vhodné nádoby z kovu.

Lípa má skvělé léčivé účinky

Vedle úžasné chuti lahodného čaje nebo sirupu z lípy si užijete také její skvělé účinky. Má pozitivní vliv na nachlazení, pocení, horečku a kašel či jiné problémy s dýchacími cestami. Zmírňuje bronchiální problémy, podporuje vykašlávání a její látky stimulují imunitní systém.

Podle babských rad se květ z lípy používá také pro posílení nervů, celého nervového systému a také pro čištění krve. Skvělé pozitivní účinky má také na zažívací potíže a žaludek.

Květ z lípy pomáhá pro klidný spánek

Podle lidových tradic se používal čaj z květů lípy pro klidné usínání i pohodový spánek pro děti i dospělé. Stejné účinky má také rychlá lázeň s lipovým květem. Všechny tyto faktory jasně ukazují, že jsou květy ze stromů lípy velmi prospěšné na zdraví i pro pohodu celého imunitního systému.

Připravte si lahodný čaj

Otrhané lipové květy usušte způsobem, který je popsaný výše. Po uskladnění do krabice nebo bedny můžete využít naprosto suché květy pro přípravu lahodného a zároveň osvěžujícího čaje.

Připravte si do hrnku dvě lžičky sušeného lipového květu a zalijte je dvěma decilitry horké vody. Připravený čaj nechte louhovat přibližně deset minut a poté přeceďte pro získání skvělého čaje bez stop květů. Čaj vám pomůže při léčení nachlazení, revmatismu, dny nebo pro celkovou podporu imunity.

Sirup z lipového květu si zamilujete

Pro přípravu lipového sirupu budete potřebovat:

  • 4-5 hrstí lipových květů
  • 2 velké citrony nakrájené na plátky
  • 2 kg zředěného krystalového cukru
  • 3 l vody
  • 1 lžičku kyseliny citronové
  • 1 lžičku kyseliny vinné
  • 1 lžičku benzoátu sodného

Květy namočte do vody a posypte plátky citronu, krystalovým cukrem, kyselinou citronovou a kyselinou vinnou. Zakryjte nádobu ubrouskem a míchejte alespoň čtyřikrát týdně po dobu tří dnů. Poslední den zamíchejte do směsi také benzoan sodný. Po třech dnech směs přeceďte a výsledný sirup uchovávejte ve skleněné nádobě s dobře uzavíratelným hrdlem.

Pro krásnou žlutou barvu a sladší chuť můžete použít také krystalový cukr. Ten můžete opražit do zhnědnutí, poté zředit ve třech decilitrech vody a přimíchat do sirupu.