Vyrobte si jednoduché hnojivo na květiny z droždí za pár korun. Doporučujeme všem milovníkům orchidejí.

0
(0)

Dalibor , 16. 03. 2021

O pokojové rostliny je nutné se řádně starat. Potřebují pravidelnou zálivku, hnojení a dostatek světla. V prostředí, které je chudé na živiny a světlo, mají tendenci rychle usychat a umírat. Zejména v období květu je vhodné rostliny přihnojovat, aby se kvetením zbytečně nevysilovala a květy vydržely co nejdéle. Nemusíte ale hned utrácet tisíce za speciální a drahá hnojiva. Pomůže vám i obyčejné droždí. Na hnojivo budete potřebovat:

  • 10 gramů droždí
  • 1 lžíci cukru
  • 1 litr vlažné vody

Stačí rozmíchat ve vodě

Droždí rozmíchejte v trošce studené vody. Poté přidejte cukr a míchejte, dokud se nerozpustí. Nechte směs asi hodinu odstát a přidejte ji do jednoho litru vlažné vody. Tímto jednoduchým způsobem si připravíte levné a velmi účinné hnojivo. Navíc se kostka droždí dá pořídit za pár korun téměř na každém rohu.

V zimě a na podzim stačí rostliny touto směsí přihnojovat jednou za měsíc, v létě o něco častěji – podle potřeby rostliny jednou týdně až jednou denně. Výsledek bude viditelný téměř okamžitě. Rostliny lépe porostou, déle si udrží květenství a celkově budou lépe prospívat. Roztok nalévejte ke květinám spolu se zálivkou, aby si mohla potřebné živiny sama vstřebat.

Proč je droždí tak účinné?

Kvasinky obsahují mnoho vitamínu B a fytohormonů, které jsou pro naše rostliny nezbytné. Stimulují jejich růst a zvyšují odolnost proti nejrůznějším chorobám. Tuto metodu přihnojování droždím používají i profesionální zahradníci, je léty ověřená a velmi účinná.

Díky živinovému roztoku kvasinek se aktivita mikroorganismů v půdě silně zvyšuje, zvyšuje se i množství oxidu uhličitého a mikro- a makroelementů, což má obzvláště příznivý vliv na kořenový systém a na celkový vzhled rostliny. Pokud toto hnojivo budete přidávat k rostlinám, které plodí, můžete se těšit na o poznání bohatší sklizeň. Bez obav navíc můžete použít i droždí s prošlou dobou minimální trvanlivosti.