Domácí aviváž za pár korun a šetrnější k oblečení. Toto je návod jak si udělat tento přípravek doma.

0
(0)

Dalibor , 12. 12. 2020

Prací gely a aviváže z obchodu jsou plné chemických látek, i když zanechají prádlo jemné a dlouhou dobu voňavé. Proč ale používat tolik chemie, když si doma můžete jednoduše vyrobit ekologickou aviváž, která ušetří zdraví vám i vašim blízkým.

Chemické látky v běžných pracích gelech a avivážích

Pokud je člověk aktivní, není líný, nemusí i v dnešní uspěchané a moderní době používat velké množství chemických látek, které najdeme snad v každém pracím gelu, krémech, deodorantech, avivážích a jinde. Tyto běžné potřeby se dají jednoduše vyrobit. Prací gely, ať už ty levné nebo drahé, obsahují lidské karcinogeny, přesněji látku 1,4-dioxane, způsobující nádor jater, žlučníku, kůže, plic a prsu. Fosfáty, které se již v pracích gelech objevovat nesmí, jsou nahrazeny zeolity, které při kontaktu se solemi kontaminují řeky a mořskou vodu. Navíc se tato látka kvůli potu dostává přes kůži do krevního oběhu a putuje všude po těle. Po mnoha letech používání a možné snížené imunitě působí neblahým vlivem na tělo.

Další složkou jsou plnidla, ty nehrají v kvalitě praní žádnou roli, ale výrobce je hrdý na to, že za hodně peněz prodá méně, ve skutečnosti díky plnidlu, který zvětší objem prášku a spotřebitel je pyšný na to, za jakou skvělou cenu nakoupil. Tyto látky nejsou všechny, prací prášky, gely a oblíbené aviváže obsahují více látek, které ničí životní prostředí i lidské zdraví. Vyzkoušejte eko aviváž, která může vonět podle vaší oblíbené vůně, a navíc díky octu bude prádlo i krásně měkké.

Recept na aviváž

  • Plastová láhev 5 l
  • 20 - 30 kapek éterického oleje - podle vaší oblíbené vůně
  • 1 litr jablečného octu
  • 250 ml destilované či převařené vody
  • 5 - 6 lžic jedlé sody

Smíchejte vodu, ocet a po troškách přidávejte sodu. Soda může pěnit, proto ji přidávejte postupně. Do ustálené směsi přidejte kapky éterického oleje. Láhev nyní důkladně protřepejte. Na každou pračku použijte přibližně 50 ml směsi. Před každým použitím láhev důkladně protřepejte.