Vylepšete svůj zdravotní stav pomocí prstové masáže! Budete překvapeni jejími účinky!

0
(0)

Dalibor , 25. 07. 2020

Co je prstová masáž? Masáž bodů na prstech ruky s cílem dosažení větší flexibility a pohyblivosti, protože prsty jsou zodpovědné za určité orgány v těle. Metody vychází ze shiatsu nebo reflexologie, ale také z indických tradičních hastas. Shiatsu je japonská masážní technika, která pracuje s akupunkturními dráhami a obnovuje tok energie. Obdobně reflexologie, která vychází z americké metody akupresury a taktéž se soustřeďuje na stlačování konkrétních bodů na nohou nebo rukách. Obě metody jsou velmi účinné, vyzkoušet si můžete prvky vycházejících z těchto typů masáží a hastas také vy doma, inspirujte se některými cviky a budete překvapeni, jak se zlepší váš zdravotní stav!

Pružnost prstů naznačuje stav vnitřních orgánů

Významný odborník shiatsu N. Tekuhiro ukazuje, jak velký má masáž prstů význam. Procvičené a ohebné prsty mají také příznivý účinek na celé tělo. Čím jemnější práci vykonávají, tím více se používá mozek a probíhá více myšlenkových procesů. Celková pružnost a pohyblivost prstů symbolizuje stav vnitřních orgánů a podle shiatsu taktéž vlivem zpětné vazby je ovlivňuje. Právě proto je nutné odblokovat toky energie mezi jednotlivými orgány v těle, aby se vytvořil energetický rámec pro zdravý chod organismu.

Pravidelné cvičení prstů

Jednotlivé prsty jsou ve spojení s určitými orgány:

  • první prst – mozek a jeho činnost;
  • druhý – žaludek;
  • třetí – střeva;
  • čtvrtý – játra;
  • pátý – srdce.

Není náhodou, že lidé se srdečními chorobami mají slabé prsty a mají potíže s jejich ohýbáním a uvolňováním, proto je důležitá masáž prstů u pacientů se špatným kardiovaskulárním systémem.

Hastas pro úlevu od stresu

Obdobně jako shiatsu nebo reflexologie se prstové masáže objevují také v indické józe. Specifickým léčebným metodám masáže prstů se říká hastas a umožňují cíleně léčit a normalizovat vnitřní orgány. Tato cvičení jsou vhodná pro prevenci kardiovaskulárních chorob a umí ulevit od stresu. Hasta připomíná „počítání prstů“. Za tímto účelem položte ruce dlaněmi na sebe na krátkou vzdálenost a potom střídavě ohýbejte prsty a současně provádějte kruhové pohyby rukama pryč od těla.

Další cviky a masážní praktiky:

  • Od bolesti hlavy a vysokého krevního tlaku pomůže sekvenční překrývání prstů, čtvrtý na pátý, třetí na čtvrtý a postupně opakujte s dalšími. Poté opakujte cvičení v obráceném pořadí. Je nutné provádět současně oběma rukama.
  • Při onemocnění nebo zhoršení sluchu ohněte prostředníček tak, aby se dotýkal palce opřeného o podložku a zatlačte na něj ohnutým prostředníčkem. Ostatní prsty by měly zůstat rovné, ale ne napnuté. Ideálně vydržte v této pozici po dobu 2-3 minut a cvičení několikrát opakujte.
  • Trápení s bolestmi páteře a kloubů nebo revma? Ohněte ukazováček tak, aby spodek prstu se dotýkal dolní části palce, mírně stlačte, narovnejte ostatní prsty a uvolněte se. Opakujte 10-15 minut. Bolest odezní během několika hodin po cvičení.
  • Pro obnovení chuti k jídlu naopak sevřete boky palců zkřížením do dlaně a ohněte prsty dovnitř dlaní. Opět cvičte 2 nebo 3krát denně po dobu 15 minut.

Po všech cvičeních masírujte jemně prsty a uvolněte je.