Vyhlaste válku nežádoucímu překyselení dýchacích cest

0
(0)

Dalibor , 09. 03. 2021

Trápí vás už nějakou dobu kašel v jakékoliv formě? Dle lékařů byste měli najít příčinu. Nemusí se jednat o vážný zdravotní problém, ale na druhou stranu je lepší odhalit možné zdravotní neduhy co nejdříve. Přečtěte si rady lékařů.

Jestli vás trápí suchý kašel, který vás dokonce budí v noci, po probuzení sípáte nebo máte pocit, že vám v krku uvízl nějaký předmět, tak zpozorněte. Může se jednat o prvotní příznaky zánětu vyvolaného laryngofaryngeálním refluxem. Co to znamená a jak proti refluxu bojovat? Nejdůležitější informace jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Laryngofaryngeální reflux

O čem to mluvíme? Laryngofaryngeální reflux označuje zatékání žaludečních šťáv z žaludku do oblasti jícnu a hltanu, případně dokonce až do hrdla. V případě, že vás reflux trápí delší dobu, kyselé látky spolu s pepsinem poškozují dýchací cesty. Dříve se mělo za to, že pepsin funguje pouze v žaludku, kde se pH pohybuje na hodnotě kolem 2. Studie však prokázaly, že enzym působí i poté, co se dostane do krku.

Na rozdíl od nepříjemného pálení žáhy se laryngofaryngeální reflux neprojevuje žádným nepříjemným pocitem. Je tak těžké poznat, že vás tento zdravotní neduh trápí. Zároveň je ale právě pepsin pro tělo velmi důležitý. Tento trávící enzym působí jako katalyzátor trávících procesů a štěpí bílkoviny.

Jak by naše trávení fungovalo bez pepsinu? Těžko. Trvalo by mnohem déle a tělo by si s potravou poradilo velmi těžko. Problém způsobuje jen tehdy, když se začne dostávat, kam nemá – tedy mimo oblast žaludku. Pepsin poškozuje sliznice dýchacích cest, způsobuje jejich zánět.

Příznaky refluxu

Ohledně nepříjemných tělesných projevů se vždy poraďte se svým lékařem. Je ale dobré zamyslet se nad tím, co by vaše problémy mohlo způsobovat. Když se obsah žaludku dostává na povrch sliznice dýchacích cest, může docházet k dráždění nervového zakončení jícnu. To vyvolává kašel nebo pocit přítomnosti cizího tělesa v hrdle.

Jednou z nejčastějších příčin refluxu je konzumace jídla před spaním. Když si člověk lehne, žaludečním šťávám a nestrávenému jídlu se přímo otevírá cesta do jícnu a hltanu. Odborníci doporučují nejíst dvě až tři hodiny a minimalizovat příjem tekutin zhruba hodinu před usnutím.

Léčba refluxu

Zaručeným lékem proti laryngofaryngeálnímu refluxu je ionizovaná či přirozeně alkalická voda. Obě totiž mají přirozeně pH kolem hodnoty 8 nebo vyšší. Mohou se tedy po poradě s odborníkem užívat denně. Neodborně diagnostikovaný reflux a nadměrné pití ionizované či alkalické vody by mohlo vyvolat žaludeční potíže.

I pokud vás zrovna vysloveně laryngofaryngeální reflux netrápí, doporučuje se do jídelníčku tu a tam přirozeně zásaditou minerální vodu zařadit. Srovnává pH a je vhodná po konzumaci kyselých potravin, mezi které se řadí například ovoce a zelenina (rajčata), ale i kořeněné a těžší pokrmy. Na základě studií už vědci zjistili, že pravidelné pití alkalické vody pomohlo až 87 % testovaných, a to už po 12 dnech!

K prevenci překyselení sliznice dýchacích cest se doporučuje i jednoduchá rada, které byste se měli držet po probuzení: každé ráno vypijte sklenici vody, čímž z krku spláchnete nežádoucí látky a sliznice se tak vyčistí. Osvojíte-li si tento zvyk, vyhnete se nepříjemným pocitům v krku a případnému kašli.